Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Akcja charytatywna RODZINA – RODZINIE

Opublikowano w 8 stycznia 2014 przez admin

Idea akcji charytatywnej polega na przesłaniu paczki konkretnej rodzinie białoruskiej. Ważnym elementem akcji jest wymiana listów: polski darczyńca dołącza kartkę z życzeniami, na którą dostanie odpowiedź od obdarowanej rodziny.
Zależy nam na kontaktach międzyludzkich, budowaniu więzi między rodzinami polskimi i białoruskimi.
Chcemy by akcja oprócz celu pomocowego była także pretekstem do ciekawych spotkań i wymiany doświadczeń.

Białoruska rodzina jest dzisiaj w trudnej sytuacji. Nie dotknął jej kryzys, jaki stał się udziałem rodzin w Europie Zachodniej, dotykający obecnie rodziny polskie. Młodzi Białorusini nie rezygnują z małżeństwa, ilość rozwodów jest mniejsza niż na Zachodzie, dzieci rodzi się więcej niż w Polsce. Trudności wynikają z ciężkiej sytuacji gospodarczej kraju.

Wśród walczących z codziennymi trudami bytowymi Białorusinów szczególnie złą sytuację mają rodziny represjonowanych. Władza uderza w opozycję, stosując represje polityczne i administracyjne. Jedną z form jest pozbawianie lub utrudnianie możliwości zarobkowania.
Utrzymanie osób represjonowanych biorą na swoje barki najbliżsi, najczęściej kobiety – matki, żony. Nierzadko i one spotykają się z utrudnieniami związanymi ze znalezieniem pracy. W szczególnie ciężkim położeniu znajdują się kobiety w średnim wieku i starsze mające często na utrzymaniu dzieci oraz te spośród nich, które mieszkają na prowincji.
Gdy represjonowany wychodzi z więzienia, rodzina jest razem, ale jej sytuacja bytowa nadal pozostaje trudna. Byłemu więźniowi politycznemu trudno jest znaleźć pracę. Sprawy komplikuje osamotnienie rodzin dysydenckich. Otoczenie odbiera je jako niedające sobie rady, problemowe, od których lepiej trzymać się z daleka.

Najbardziej poszkodowane w tej sytuacji są dzieci, przeżywające problemy rodziców, nie dostające wsparcia od rówieśniczego otoczenia. Nierzadko wśród rodzin dysydenckich zdarzają się rodziny wielodzietne.

Sytuacja przypomina lata 80. XX wieku w Polsce. Społeczeństwo polskie w trudnym okresie stanu wojennego otrzymało jednak wiele sygnałów wsparcia od społeczeństw Europy Zachodniej.

Bądźmy solidarni z Białorusią!

Akcja trwa od 20.11.2013r. do 1.02.2014 r.

Zachęcamy do kupna cegiełek lub wpłat na konto:
72 1090 2457 0000 0001 2209 8810 w Banku Zachodnim WBK S.A.

Możesz przynieść do nas także gotową paczkę i list z pozdrowieniami,
które prześlemy do rodziny białoruskiej (prosimy o zostawienie paczek w Sektorze III, 54-206 Wrocław, ul. Legnicka 65).

Przez drobny upominek, świąteczne życzenia chcemy wzbudzić nadzieję i dodać siłę do walki. Lista sugerowanych prezentów: artykuły szkolne, zabawki, słodkie prezenty, kawa/herbata/kakao, kosmetyki (szampon, kremy, pasta do zębów), świąteczne ozdoby, drobne zabawki.

Organizator Akcji: Fundacja – My razem. Partnerzy: Komitet obrony represjonowanych „Salidarnasc”, Centrum Sektor III, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Partnerzy medialni: Radio Racyja, Białoruski Dom w Warszawie, portal Kresy24.pl.

Decyzja Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr 422/2013 o zbiórce publicznej. Symbol Akcji – obraz „Dziewczynka z gołąbkiem” autorstwa Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej.

Osoba dla kontaktu:
Tatiana Iwanow
Kom.: 530 991 002
fundacja@myrazem.euPowrót do Aktualności →