Jakie kompetencje w założonej fundacji ma fundator? Czy fundator może być członkiem zarządu?
Opublikowano w 23 lutego 2015 przez admin
Zgodnie z art. 3 Ustawy o Fundacjach fundator swoim oświadczeniem woli, w formie aktu notarialnego powołuje fundację. W oświadczeniu tym powinien on podać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację.
Ponad to w art. 5 ww . ustawy wskazane są też inne uprawnienia i obowiązki fundatora. Fundator ustala statut fundacji określając w nim nazwę , siedzibę oraz majątek fundacji. Formułuje też cele, zasady oraz formy i zakres działalności fundacji. Fundator określa skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać wiele innych postanowień, w szczególności dotyczących prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej czy tworzenia obok zarządu innych organów fundacji.
Zgodnie z art. 6 ww. ustawy fundator nie ma obowiązku sam tworzyć statutu. Może on upoważnić do tego inną osobę fizyczną lub prawną.
Po powołaniu fundacji i jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, fundator może zakończyć swoją aktywność w fundacji. Fundator nie jest organem fundacji. Z chwilą rejestracji fundacja staje się niezależna od fundatora. Od tego momentu prowadzenie jak i odpowiedzialność za działania i majątek fundacji przechodzi na zarząd.
Fundator jako osoba powołująca fundację może jednak w statucie zastrzec dla siebie określone kompetencje. Z związku z powołaniem pierwszego zarządu, może na przykład sam ustanowić się jego członkiem lub prezesem.
PRZYKŁAD
- Zarząd Fundacji składa z minimum 5 osób, w tym Prezesa.
- Pierwszy skład Zarządu, w tym Prezesa, powołuje Fundator.
- Kadencja Zarządu Fundacji trwa 5 lat. Po upływie kadencji skład nowego zarządu wybiera dotychczasowy zarząd.
Fundator może więc przez odpowiednie zapisy w statucie zapewnić sobie kontrolę nad działaniami fundacji. Może też powołać w statucie inne organy, zastrzegając sobie w nich odpowiednie kompetencje. Ustalenia tego typu są uprawnieniem a nie obowiązkiem fundatora, a jego rola w organizacji nie może wykraczać poza zapisy statutu.
W praktyce fundatorzy często angażują się w pracę powołanych przez siebie organizacji. Fundator może uczestniczyć w życiu fundacji, ale rolę jaką pełni wyznaczają kompetencje właściwe dla organu, w którym zasiada.
Więcej informacji na: http://poradnik.ngo.pl/x/342829 , http://poradnik.ngo.pl/x/950820
Powrót do Aktualności →