Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kino plenerowe powraca na Wyspę Słodową!

Opublikowano w 14 sierpnia 2014 przez admin

W piątek, 8 sierpnia, na Wyspę Słodową powraca kino plenerowe. W cztery sierpniowe weekendy zapraszamy na seanse pod chmurką aż trzy razy w tygodniu: w piątki, soboty i niedziele o godz. 21.00. Każdy weekend będzie prezentował obrazy o innej tematyce – jako pierwsze zaprezentujemy filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

Rozpoczniemy projekcją „Pogorzeliska”. To kanadyjski dramat z 2010 r., opowiadający historię rodzeństwa, które podczas odczytywania testamentu matki dowiaduje się o istnieniu brata oraz o tym, że ojciec, którego uważano za zmarłego, wciąż żyje. Zgodnie z ostatnią wolą matki Simon i Jeanne mają dostarczyć bratu i ojcu zapieczętowane listy. Powoli zaczynają odkrywać prawdę o życiu matki.

„Tango libre” to historia nieśmiałego strażnika więziennego, Jeana-Christophe, który na kursie tanecznym poznaje tajemniczą Alice. Szybko okazuje się, że kobieta często przychodzi do więzienia, w którym pracuje Jean-Christophe, aby odwiedzić tam swojego męża. Gdy ten dowiaduje się o relacji łączącej Alice ze strażnikiem, również zaczyna pobierać lekcje tanga – w więzieniu, z parach z innymi osadzonymi.

„Królestwo zwierząt” opowiada historię nastoletniego Joshuy, który po samobójczej śmierci matki dostaje się pod opiekę babci. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że starsza pani i jej trzej synowie tworzą rodzinną organizację przestępczą. Zajmują się głównie napadami, handlem narkotykami oraz ucieczkami przed policją. Tymczasem Joshua musi zdecydować, czy przyjąć reguły panujące w domu, czy podjąć współpracę ze stróżami prawa.

Trzeci weekend sierpnia na Wyspie Słodowej to kino społeczne. Na wielkim ekranie pojawią się filmy poruszające ciekawe treści, a ich tematem będą ludzie i sprawy, z jakimi mierzą się pod różnymi szerokościami geograficznymi.

W piątek, 15 sierpnia, zobaczymy dokument w reżyserii Lucy Walker – „Śmietnisko”. Jardim Gramacho to jedno z największych na świecie wysypisk śmieci, które do 2012 r. funkcjonowało na peryferiach Rio de Janeiro. To właśnie tam, z Brooklynu wyruszył słynny artysta – Vik Muniz, by stworzyć portrety miejscowych „catadores”, czyli ludzi zbierających na śmietnisku materiały, nadające się do ponownego przetworzenia. Efekt tego eksperymentu zaskoczył wszystkich. Film dokumentuje podróż i działania artysty.

Reżyserem „Siły kobiet” jest JR – ukrywający się pod pseudonimem, sławny przedstawiciel street artu. Artysta słynie z tego, że powiększa swoje zdjęcia do ogromnych rozmiarów, a następnie umieszcza je w zupełnie nieprzewidywalnych miejscach. Na jego zdjęciach często podziwiać możemy ludzkie oczy. Tym razem artysta postanowił opowiedzieć o sile kobiet z najbiedniejszych zakątków świata.

Dokument „Doktryna szoku” w reżyserii Michaela Winterbottoma powstał na podstawie narracji Naomi Klein, która w 2007 r. wydała kontrowersyjną książkę pod tym samym tytułem. Opisuje w niej tezy związane z tzw. kapitalizmem katastroficznym, w ramach którego światowe rządy i wielkie koncerny kontrolują przemiany społeczno-gospodarcze w poszczególnych krajach, wykorzystując do tego celu niepokoje społeczne, przemiany ustrojów czy nawet katastrofy naturalne.

Tydzień później odpoczniemy od poważnych tematów. 22 sierpnia w Kinie Plenerowym na Wyspie Słodowej rozpocznie się weekend komediowy. W piątek zapraszamy na projekcję przezabawnej komedii „Jeszcze dalej niż Północ”. Jej bohaterem jest Philippe Abrams, naczelnik poczty w Salon-de-Provence. Chcąc uszczęśliwić żonę dopuszcza się oszustwa, za co zostaje oddelegowany do Bergues – miasteczka na północy Francji. Północ kojarzy mu się z zimną krainą zamieszkiwaną przez ciemny lud, mówiący niezrozumiałym językiem, w rzeczywistości okazuje się jednak zupełnie inna. Abrams postanawia jednak nie mówić o tym fakcie żonie, a gdy go odwiedza, z pomocą przyjaciół stara się zafundować jej życie godne pierwotnych wyobrażeń. Film „Jeszcze dalej na Północ” okazał się prawdziwym przebojem. Od 2008 r. nieustannie rozśmiesza nie tylko Francuzów.

„Histeria” to lekka komedia romantyczna oparta na zaskakującej historii doktora Mortimer Granville, który wymyślił pierwszy na świecie elektromechaniczny wibrator. Film w błyskotliwy i zabawny sposób porusza kwestie złożonej psychiki kobiet, ich potrzeb oraz oczekiwań. Akcja rozgrywa się w XIX wieku w Londynie, gdy szczytowy okres wiktoriańskiej pruderii przeplata się z rozwojem elektryczności. Dwaj lekarze badający przypadki nerwic u kobiet zaczynają eksperymenty z nowym urządzeniem, które ma pomóc w leczeniu choroby. Metoda okazuje się skuteczna u pacjentek narzekających na oziębłość i melancholię. W głównej roli zobaczymy Maggie Gyllenhaal, nominowaną do Oskara za rolę w filmie „Szalone Serce”, oraz Hugh Dancy – znanego z filmu „Adam” oraz „Wyznania zakupoholiczki”.

Na zakończenie weekendu prześledzimy historię pewnego starszego małżeństwa w filmie „Z miłości do…”. Marion i Arthur to dwa zupełnie odmienne charaktery. Ona jest pogodna i optymistyczna, on zgorzkniały i mrukliwy. Podczas gdy Marion postanawia razem z chórem osiedlowym wziąć udział w konkursie i wykonać bardzo żywiołową piosenkę w stylu utworu „Let’s talk about sex” on uważa to za stratę czasu. Niebawem zmieni jednak zdanie, coraz bardziej otwierając się na otaczających go ludzi.

Kino plenerowe jest organizowane przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Partnerami tegorocznej edycji są: Gutek Film, Kino Nowe Horyzonty oraz 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

 
Więcej na: wyspa.wroclaw.pl oraz facebook.com/wyspanaweekendPowrót do Aktualności →