Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kompleksowo o funduszach europejskich

Opublikowano w 12 maja 2015 przez admin

Informacja o najważniejszych źródłach finansowania w nowej perspektywie budżetowej i konkursach na działania społeczne i biznesowe, które będzie można zrealizować z pieniędzy unijnych – oto program spotkania „Fundusze Europejskie 2014-2020”, które ruszy 15 maja o godz. 10.00 we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.

– Polska jest największym beneficjentem środków unijnych w Europie – mówi Anna Dworak z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław, organizatora wydarzenia. – Stąd też wynika duże zainteresowanie informacją dotyczącą tej tematyki. Dlatego też na naszym spotkaniu o możliwościach uzyskania dofinansowania w nowej perspektywie finansowej opowiedzą eksperci od poszczególnych programów i praktycy, którym udało się już zrealizować konkretne projekty – dodaje. Wrocławska inicjatywa trafia idealnie w zapotrzebowanie – właśnie teraz ruszają długo oczekiwane konkursy na projekty finansowane z europejskich funduszy.

Power na fundusze

O możliwościach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, którego pula środków jest wyższa niż obowiązująca przez ostatnich siedem lat i wynosi ponad 9 mld zł, opowie pan Lucjan Preis, kierownik Działu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. To z tego programu pochodzić będą środki na założenie własnej działalności gospodarczej i innowacyjne start-up’y. W RPO dla Województwa Dolnośląskiego znajdziemy również osie priorytetowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (to zmiana w dotychczasowym podziale środków), o których opowie pani Agnieszka Kondracka z Urzędu Marszałkowskiego.

Pani Katarzyna Banyś, ekspertka z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej z Politechniki Wrocławskiej opowie o największym w historii Unii Europejskiej programie finansowania badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”, którego budżet na lata 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Program ma wspierać systemowo innowacje: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Kolejną z inicjatyw UE, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER), pomagający w zatrudnianiu młodych osób, działający na rzecz mobilności międzynarodowej i szkolnictwa wyższego, przedstawi Piotr Puczek z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Praktyka z lokalnego podwórka

Wrocławskie spotkanie będzie też okazją do nabycia praktycznej wiedzy o mniejszych lokalnych inicjatywach. Dzięki programowi mikroGRANTY ESK 2016 każdy może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczne czy edukacyjne w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016. Jak mówią twórcy przedsięwzięcia, małe granty (do 5 tys. zł) to szansa dla oddolnych pomysłów, unikalnych i innowacyjnych projektów kulturalnych powstających w mikroklimacie osiedli i podwórek. O założeniach programu oraz projektach, które udało się już zrealizować we Wrocławiu w ramach poprzednich rozdań grantowych, opowiedzą panie Magdalena Gach i Żaneta Teklak z Biura ESK. Natomiast pani Agata Janus, koordynatorka projektów wrocławskiej fundacji „Dom Pokoju”, podzieli się doświadczeniami z realizacji programu „Edukacja dla pokoju”. Projekt ten, ukazujący sto lat dążeń Europy do pokoju – od czasu wojen i kataklizmów po podział kontynentu zaznaczony symbolicznym murem berlińskim aż do zwycięstwa koncepcji pokojowej współpracy w ramach unii 28 krajów – jest realizowany przez edukację historyczno-obywatelską dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów przez specjalnie wyszkolonych edukatorów w sześciu dużych miastach i siedmiu mniejszych miejscowościach w Polsce. Wrocławska organizacja uzyskała wsparcie dla swojego pomysłu ze środków programu Komisji Europejskiej „Europa dla Obywateli” – jak ubiegać się o taką pomoc opowie współtwórczyni projektu.

Mobilna informacja

Spotkanie będzie również okazją do zasięgnięcia opinii na temat własnych pomysłów uczestników i finansowych możliwości ich realizacji. Organizatorzy przewidzieli czas na pytania, dodatkowo w foyer Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 „zaparkuje” mobilna wersja Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich – dzięki tej formule każdy będzie mógł uzyskać informacje bezpośrednio od konsultantów.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny – obowiązują zgłoszenia: tel. +48 71 723 73 51, e-mail: europedirect-wroclaw@europedirect-wroclaw.pl

Katarzyna BielińskaPowrót do Aktualności →