Opis
Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją skupiającą ludzi, którym bezpieczeństwo ruchu drogowego nie jest obojętne. Powstało aby propagować ideę społecznego ruchu ratownictwa drogowego! Działamy na podstawie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Naszym obszarem działalności jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, realizowane na dwóch płaszczyznach:
- prewencyjnej, polegającej na prowadzeniu kampanii edukacyjnych na temat zagrożeń w ruchu drogowym, promowaniu zasad bezpiecznego ruchu drogowego, przeprowadzania szkoleń z zachowania się na drodze oraz w sytuacjach zagrożenia, przeciwdziałanie tym zagrożeniom poprzez patrolowanie dróg i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości odpowiednim służbom;
- operacyjno - ratunkowej, polegającej na bezpośrednim ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego przez wyszkolonych przez nas i działających w strukturach DOPR ratowników drogowych.
Żyjemy w czasach, w których mobilność społeczeństwa jest jednym z podstawowych zasad jego funkcjonowania – dojazdy do zmienianych częściej niż kiedyś miejsc pracy, do różnych szkół, na delegacje, spotkania itp. to jedne z głównych czynności, które codziennie każdy z nas wykonuje. Do tego celu używamy tak samochodów, których ilość stale rośnie, jak również środków transportu publicznego, którego to rola w życiu komunikacyjnym po okresie stagnacji znów rośnie.
Ruch drogowy z samej swojej istoty jest niebezpieczny. Duża ilość pojazdów na drogach sprawia, że wzrasta zagrożenie zdarzeniami drogowymi, w tym tymi najtragiczniejszymi – z ofiarami. Dlatego też powołujemy do życia Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, organizację społeczną złożoną z ochotników pragnących włączyć się w propagowanie bezpieczeństwa na drogach, przeciwdziałanie zdarzeniom drogowym i ich skutkom, likwidacje tych zdarzeń i zagrożeń na drogach oraz ratowanie życia i zdrowia ludzkiego osobom poszkodowanym w wypadkach.
Wśród członków – założycieli DOPR są ludzie, którzy zawodowo zajmują się ruchem drogowym: kierowcy, motorniczowie, maszyniści a także ludzie, którzy na co dzień kształtują politykę bezpieczeństwa na drogach: instruktorzy, policjanci, inspektorzy, ratownicy. Są to osoby, którym bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz pasażerów transportu publicznego jest bardzo bliskie, którzy aktywnie włączają się w poprawę tego bezpieczeństwa.
Chęć współpracy z DOPR wyrazili także psychologowie i prawnicy, dzięki czemu poszkodowani w wypadkach drogowych będą mogli uzyskać także pomoc po zdarzeniu, w którym ucierpieli. Cała nasza działalność opiera się głównie na wolontariacie, choć w planach jest także organizowanie profesjonalnych Grup Operacyjno – Ratunkowych, zatrudniających specjalistów z zakresu ratownictwa.
Wiarygodność: |
 |
 |
0 |
|
Dodaj komentarz