Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lipcowe Kino Plenerowe na Wyspie Słodowej. Znamy repertuar

Opublikowano w 30 czerwca 2015 przez admin

W lipcu zapraszamy na sześć weekendowych seansów na świeżym powietrzu, podczas których zobaczymy m.in. doceniony na festiwalu w Cannes „Holy Motors”, oryginalny dokument muzyczny „I tak nie zależy nam na muzyce” czy nastrojowy szwedzki dramat „Burrowing”. Wstęp wolny.

Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerem kina plenerowego na Wyspie Słodowej jest – podobnie jak w zeszłym roku – Kino Nowe Horyzonty, które razem z nami przygotowało wyjątkowy repertuar. Znalazły się w nim zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty oraz obrazy prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W pierwszy weekend lipca pokażemy dwa przebojowe filmy, których seanse zaplanowane były początkowo na czerwiec. W piątek (3.07) zobaczymy  „Holy Motors” – ekstrawagancki film doceniony na festiwalu w Cannes. Jego bohater, Monsieur Oscar, od świtu do zmierzchu wciela się w różne role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue (obie zagrały w filmie same siebie) i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy dzielącej fikcję od rzeczywistości.

Sobota (4.07) należeć będzie natomiast do „Zjazdu absolwentów” – obrazu zawieszonego pomiędzy fabułą, dokumentem a performansem. Znana z kontrowersyjnych akcji szwedzka artystka Anna Odell realizuje rekonstrukcję zjazdu absolwentów, na który w rzeczywistości nie została zaproszona, a następnie postanawia skonfrontować się ze swoimi szkolnymi kolegami.

„I tak nie zależy nam na muzyce”(10.07) to jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat, poświęcony japońskiej muzyce niezależnej.  Francuscy reżyserzy Cédric Dupire i Gaspard Kuentz opowiadają o twórczości ośmiu tokijskich muzyków, prezentując jednocześnie życie współczesnej japońskiej metropolii. Film został nagrodzony na 10. MFF Nowe Horyzonty w kategorii „Filmy o sztuce”. „Magia filmu polega na połączeniu występów, osobowości oraz intensywności miejskiego krajobrazu Tokio, co sprzyja przeniesieniu widzów w precyzyjnie zestrojony świat dźwięków” – komentowali jurorzy.

W sobotę (11.07) na Wyspie będzie można obejrzeć tajlandzki dramat „Zwyczajna historia”. To opowieść o młodym chłopaku, którego życiowe plany po nieszczęśliwym wypadku legły w gruzach. Ake jest przykuty do łóżka i zrozpaczony. W przezwyciężeniu życiowych zawodów pomaga mu pielęgniarz Pun, który utratę złudzeń ma już za sobą. Między chłopcami rodzi się szczególna, nieoczywista więź. W Tajlandii film miał kłopoty z cenzurą.

W trzeci weekend lipca zapraszamy natomiast na dwa obrazy, których akcja toczy się w zupełnie innych niż polskie realiach. W „Burrowing” (17.07) oczami małego chłopca oglądamy współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych: utrzymane w idealnym porządku i bliźniaczo do siebie podobne domy z ogrodami, a wśród nich – chłodnych i zdystansowanych mieszkańców. W tym pozornie idealnym do życia miejscu nic nie jest jednak takie, jak być powinno…

„Nagroda” argentyńskiej reżyserki o polskich korzeniach, Pauli Markovitch, to podróż autorki do czasów jej dzieciństwa i wojny domowej w Argentynie. Urodzona w Buenos Aires Markovitch miała osiem lat w chwili puczu generała Videli. Podobnie jak jej bohaterka, siedmioletnia Ceci, uciekła z matką do odległej o prawie 300 km od stolicy nadmorskiej miejscowości San Clemente de Tuyu. Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę, nie zdając sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?

Repertuar na lipiec:

3.07, godz. 21.30 – „Holy Motors” (reż. L. Carax)
4.07, godz. 21.30 – „Zjazd absolwentów” (reż. A. Odell)

10.07, godz. 21.30 – „I tak nie zależy nam na muzyce” (reż. C. Dupire, G. Kuentz)
11.07, godz. 21.30 – „Zwyczajna historia” (reż. A. Suwichakornpong)

17.07, godz. 21.30 – „Burrowing” (reż. H. Hellström, F. Wenzel)
18.07, godz. 21.30 – „Nagroda” (reż. P. Markovitch)

Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki, a także repertuary kina, koce i spraye przeciwko komarom ufundowane przez tegorocznego sponsora – firmę Dom Development.

W terminie 23 lipca – 2 sierpnia w związku z festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty projekcje kina plenerowego na Wyspie Słodowej nie odbędą się. W tym terminie zapraszamy na seanse plenerowe na wrocławskim Rynku.

Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów.

Szczegóły na: wyspa.wroclaw.pl oraz www.facebook.com/events/1600817473522769/

Kino plenerowe jest organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Partnerami tegorocznej edycji kina plenerowego są: Stowarzyszenie „Nowe Horyzonty”, Kino Nowe Horyzonty, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Dom Development, Dyskusyjny Klub Filmowy „Politechnika” oraz Fundacja „Manus”.Powrót do Aktualności →