Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Losy Kamienicy na Wyspie Słodowej

Opublikowano w 11 stycznia 2017 przez admin

Zapraszamy na spotkanie w gronie osób, które aktywnie zajmują się sprawami miejskimi i los kamienicy na Wyspie Słodowej nie jest im obcy. Przybądźcie na Łokietka 5 w piątek 13 stycznia o godz. 18:00. To będzie bardzo ważne spotkanie – dlaczego? Przeczytajcie całość tekstu poniżej.

Przed dwoma laty wielu wrocławian zjednoczył solidarny sprzeciw wobec chęci sprzedaży przez miasto jedynego budynku na Wyspie Słodowej, miejsca pod wieloma względami dla Wrocławia wyjątkowego. Pod petycją do władz miasta w tej sprawie podpisało się blisko 6000 mieszkańców, w tym sporo znanych osobistości. Wielu mieszkańców zgłosiło też własne pomysły na możliwe przeznaczenie budynku. Na skutek tego Prezydent Rafał Dutkiewicz obiecał, że miasto nie sprzeda kamienicy, tylko wyremontuje ją i stworzy w niej „Laboratorium Partycypacji” – otwarte dla mieszkańców, zarządzane przez mieszkańców. Miejsce miało stać się wizytówką miasta w kontekście działań partycypacyjnych i zwieńczeniem roku ESK.
W wyniku rozmów z miastem założyliśmy Stowarzyszenie WS7 i rozpoczęliśmy kilkunastomiesięczny proces partycypacyjny. Nasza współpraca z kolejnymi urzędnikami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przeprowadzenie procesu konsultacyjnego, a następnie za wspólną pracę projektowo-architektoniczną układała się dalece od ideału, ale nie traciliśmy wiary w szczęśliwe zakończenie. Niestety Biuro Partycypacji Społecznej finalnie zorganizowało dziwny konkurs dla NGO, który, jak przyznają dziś nawet sami urzędnicy, był nie do wygrania przez jakiekolwiek NGO.
W tej chwili najbardziej prawdopodobną wersją wydarzeń jest powrót do pierwotnej opcji prywatyzacyjnej – sprzedaż kamienicy i dzierżawa wieczysta terenu (na 99 lat) poznańskiej firmie Pro Design. Początkowo zachęceni obietnicami i nieprzypadkowym ociepleniem kontaktów z magistratem, podjęliśmy rozmowy z tą firmą o możliwościach dzierżawy budynku. Jednak w związku z naszą konsekwentną niezgodą na prywatyzację tego miejsca, a także wielkimi rozbieżnościami dotyczącymi rozbudowy i profilu usług, które chce tam świadczyć PD, rozmowy prowadzone z poznańskim inwestorem zostały przez nas zakończone. Więcej można znaleźć na naszym blogu www.wyspaslodowa7.pl.
Magistrat sprzyja inwestorowi, który złożył już aplikację o dofinansowanie prawie 3-krotnej rozbudowy kamienicy do konkursu w ramach ZIT WrOF, gdzie miasto ma 50% głosów przy ocenie wniosków. W sieci można też znaleźć informacje o spotkaniach urzędników z inwestorem z Poznania, a także kolorowych obietnicach stworzenia na Wyspie „pływającego centrum designu”. Oczywiście pod warunkiem nabycia i rozbudowy nieruchomości.
Oznacza to kres marzeń mieszkańców, którzy jasno powiedzieli NIE dla prywatyzacji, NIE dla utraty publicznego charakteru Wyspy, NIE dla ekskluzywnych przybytków uwłaszczonych na publicznym, symbolicznym miejscu, jakim jest dla nas Wyspa Słodowa.
Na skutek naszych nalegań zostało zaplanowane u Prezydenta spotkanie „ostatniej szansy” – odbędzie się ono 16 stycznia br. Chcemy przekonać Rafała Dutkiewicza, żeby spełnił swoją obietnicę o stworzeniu „Laboratorium Partycypacji”, zarządzanego oddolnie, przez mieszkańców centrum kulturalno – społecznego, inkluzywnego miejsca przyjaznego dla mieszkańców i NGOsów, a nie jak chce tego Pro Design, wielkim, ekskluzywnym biurowcem z usługami dla dużego biznesu i działaniami non-profit w roli listka figowego. Chyba nie takie były marzenia o przyszłości kamienicy i Wyspy?
Dlatego chcielibyśmy zaprosić Was, zaangażowanych mieszkańców, przedstawicieli najróżniejszych organizacji, na spotkanie konsultacyjno – dyskusyjne. W piątek 13-stego stycznia o godzinie 18:00 na Łokietka 5. Pragniemy poznać Waszą opinię w tej sprawie. Chcemy odpowiedzieć na pytania i jeśli będzie to możliwe, wypracować wspólne stanowisko, jakiej przyszłości dla budynku Wyspa Słodowa 7 i 7a, chcą wrocławskie organizacje pozarządowe i aktywni społecznie mieszkańcy. Nawet jeśli nie uda nam się osiągnąć konsensusu, każdy głos wsparcia, bądź krytyki będzie dla nas niezwykle cenny i znaczący dla całego procesu. Sprawdźmy, komu jeszcze zależy na wizji WS7.
Pomimo spadku medialnego zainteresowania kamienicą WS7, my nieprzerwanie wierzymy, że wizja niezależnego ośrodka, finansowanego dzięki prowadzonym w tym miejscu działalnościom gospodarczym (opartym na zasadach odpowiedzialności społecznej), ośrodka składającego się z klastra małych przedsiębiorców, artystów i organizacji pozarządowych, to najlepszy pomysł dla Wyspy Słodowej i kamienicy pod numerem 7. Dla kogo okaże się ta siódemka szczęśliwa? O tym przekonamy się już niebawem. Pomóżcie nam dołożyć starań, aby zachować publiczny charakter Wyspy dla nas i dla przyszłych pokoleń.
BARDZO PROSIMY o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 12 stycznia 🙂
Na adres: wyspaslodowa7@gmail.com


Powrót do Aktualności →