Oceny

Wyniki oceny merytorycznej

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oceny formalnej i merytorycznej III naboru wniosków w Programie Mikrogranty NGO. Wyniki dostępne TUTAJ

Poniżej opis zwycięskich inicjatyw III naboru. Gratulujemy !!!

 

Organizacja: Spółdzielnia Socjalna Gęstwa

Tytuł projektu: Tydzień Spółdzielczości

Opis inicjatywy:

Tydzień Spółdzielczości to cykl wydarzeń rozwijających i promujących ideę spółdzielczości. Podczas weekendowego zjazdu pracownicy i pracownice czterech spółdzielni socjalnych związanych z gastronomią zastanowią się w jaki sposób mogą bliżej współpracować z odbiorcami oraz zawiążą sieć wzajemnej współpracy. Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia podczas otwartego spotkania będą mieli okazję poznać uczestniczące w zjeździe spółdzielnie i bezpośrednio z nimi porozmawiać, a także, za pośrednictwem wystawy, poznać inne spółdzielcze inicjatywy z całej Polski. Gra miejska zainteresuje tematem spółdzielczości szerszą grupę osób oraz będzie okazją do przetestowania idei kooperatywizmu w praktykę działania

 

Organizacja: Stowarzyszenie Ochrony Drzew “miastoDrzew”

Tytuł projektu:  Jesień z drzewami

Opis Inicjatywy:

Projekt to kontynuacja “Maja z drzewami”. Ma na celu przybliżenie mieszkańcom Wrocławia roli i wartości drzew w otoczeniu człowieka poprzez połączenie przyjemnego z pożytecznym: spędzanie czasu w plenerze i wzbogacanie wiedzy. Cele te będą realizowane poprzez wydarzenia przeprowadzane na terenach zielonych (spacery tematyczne, medytacja wśród drzew), szkolenie nt. podstaw pielęgnacji drzew i prawnych aspektów ochrony drzew wraz z warsztatami praktycznymi oraz sadzenie drzew wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej. Projekt kierujemy do osób zainteresowanych drzewami i ich obroną. Wydarzenia będą działy się w różnych miejscach miasta, m.in. na Nadodrzu, w Parku Wschodnim, Ogrodzie Botanicznym.

 

Organizacja: STOWARZYSZENIE FREE-K

Tytuł projektu: Przestworza ludzkich emocji. Integracja przez animację.

Opis Inicjatywy:

Projekt jest autorskim pomysłem pedagog specjalnej, a jego celem jest wsparcie nauczycieli pracujących z dziećmi ze spektrum autyzmu i samych dzieci poprzez integrację dwóch grup przedszkolnych z różnych placówek edukacyjnych. Będziemy się integrować podczas gry terenowej, wizyty w Pracowni Artystycznej Pana Bryły, tworzenia filmów o emocjach metodą animacji poklatkowej, przygotowania gali filmowej i warsztatów dla nauczycieli. Emocje będą nam towarzyszyć podczas warsztatów na temat sposobów rozpoznawania emocji i radzenia sobie z ich przeżywaniem. Będziemy w kontakcie z rodzicami, którzy będą mogli wspierać swoje dzieci w pracy nad projektem i otrzymają od nas przewodnik o spektrum autyzmu.

 

Organizacja: Fundacja Świętego Józefa

Tytuł projektu: Pracownia – czas Mam

Opis Inicjatywy:

Projekt to 6 pracowni realizowanych na terenie osiedla Tarnogaj w Centrum Aktywności Tarnogaju CAT i w Parku Tarnogajskim, dla mam i dzieci zdrowych oraz z różnymi trudnościami: zdrowotnymi, rozwojowymi, rodzinnymi; oraz ich bliskich. I. Otwarcie. II. Pracownie max dla 15 osób: 1.Wnętrza – w kręgu rozwojowych, motywująco-terapeutycznych, prawnych zagadnień dla mam. 2.Twórcza - artystycznie razem mamy i dzieci. 3.Kulinarna - gotowanie dla mam i dzieci. 4.Piękna -z warsztatami dbania o siebie, upiększania i stylu dla mam. 5. Dziecięca -zajęcia dla dzieci, gdy mamy będą na warsztatach nr 1 i 4. 6. Wiedzy - wykłady o zdrowiu. VI. Zabawa andrzejkowa dla 80 osób

 

Organizacja: Fundacja Peryferia Ośrodek Solidarności Międzykulturowej

Tytuł projektu: Jesienno-zimowa orkiestra podwórkowa

Opis Inicjatywy:

Projekt polega na stworzeniu orkiestry podwórkowej na Tarnogaju. Muzykami, kompozytorami, lutnikami będą uczestnicy projektu-mieszkańcy Tarnogaju. Wezmą udział w cyklu warsztatów dotyczących podstaw gry na instrumentach tj. flet prosty, dzwonki, trójkąt, ale także stworzą swoje instrumenty, których dźwięk będzie odzwierciedlał odgłosy natury. Stworzą wspólny utwór, który zostanie zagrany w podwórku na koniec projektu. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Parku Tarnogajskim w celu inspiracji odgłosami natury do tworzenia własnych instrumentów. Animatorzy i wolonatriusze wezmą udział w szkoleniu z ekspertem z zakresu tworzenia instrumentów, całość realizowana będzie w oparciu o lekcje uważności.

 

Organizacja: Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców

Tytuł projektu: Mikrokosmos - Brochów osiedle za torami

Opis Inicjatywy:

Projekt "Mikrokosmos - Brochów osiedle za torami" to pierwszy z cyklu materiałów o wrocławskich osiedlach. Nie bez powodu wybrano właśnie to osiedle. To właśnie tutaj w 1945 roku zatrzymali się pierwsi repatrianci ze wschodu. To tutaj osiedlono wrocławskich Romów. Proces integracji trwał latami, dziś przybyli tu nowi mieszkańcy luksusowych osiedli a ostatnio zamieszkali tu również Ukraińcy. To sprawia, że Brochów stał się doskonałym przykładem społeczeństwa wielokulturowego i jak w Mikrokosmosie możemy przyglądać się modelowi jego działania. Chcemy przy współpracy z Radą Osiedla Brochów zrealizować film dokumentalny na podstawie wystawy fotograficznej "Brochów w starej i nowej fotografii".

 

Organizacja: Fundacja Polskiedzieci.org

Tytuł projektu: Rusz Lenia! Zaraź się zdrowiem i pozytywną zajawką

Opis Inicjatywy:

Wspólnie tworzymy przestrzeń opierającą się na wymianie doświadczeń, dzieleniu się wiedzą i rozwijaniu umiejętności. Rusz Lenia! - to szkolenia, warsztaty i konkursy z nagrodami dla całych rodzin. W programie: warsztaty kulinarne; nauka pierwszej pomocy; nauka jazdy na longboardzie; nauka utrzymywania równowagi na równoważni/ trickboardzie; nauka kuglarstwa- żonglerka, poiki, diabolo; nauka chodzenia po taśmie - slack; pokazy i zawody z nagrodami; darmowy sprzęt sportowy do testowania .

 

Organizacja: Stowarzyszenie Tryby Kultury

Tytuł projektu: Kino osiedlowe – wieczorki sąsiedzkie na Muchoborze Wielkim

Opis Inicjatywy:

Wychodząc naprzeciw integracyjnym potrzebom mieszkańców Muchoboru Wielkiego, chcemy zorganizować cykl 3 spotkań filmowych. Każde podzielimy na 3 części: edukacyjną z wykładem, projekcyjną i dyskusyjną. Wybór tematów ma sprzyjać wzmacnianiu więzi sąsiedzkich i integracji uczestników z osiedlem. Pierwsze spotkanie z dreszczykiem będzie nawiązywać do mało znanej lokalnej legendy o wampierzu. Drugie do problematyki wspólnego działania i wzajemnego zrozumienia. Trzecie poświęcimy czworonogom – i toczącym się na osiedlu dyskusjom o psach i terenach zielonych. Uczestnikom wręczymy smaczne prezenty z miłym sąsiedzkim hasłem. Sama idea spotkań nawiązuje do wrocławskiej historii kin osiedlowych.

 

Organizacja:  Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej

Tytuł projektu: SENIORZY DLA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI

Opis Inicjatywy:

Głównym celem jest walka z samotnością, wyalienowaniem, marginalizacją społeczną środowiska osób starszych z Przedmieścia Oławskiego oraz bezdomnych kobiet ze Schronisko Brata Alberta. Chcemy stworzyć relacje rodzinne tych środowisk poprzez zorganizowanie cyklu warsztatów artystycznych, tworzenia ozdobnych przedmiotów użytkowych z przeznaczeniem na prezenty mikołajkowe i świąteczne. Celem warsztatów jest rozwijanie przedsiębiorczości, pomysłowości, samodzielności i działań twórczych. Zaproponowane warsztaty są połączone z gimnastyką i nauką łatwego j esperanto. To zmusza nasz mózg do aktywności i jest doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową, walką z chorobą alzheimera.

 

Organizacja: Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska

Tytuł projektu:  Neuromuza - spotkania dla osób z otępieniem i ich opiekunów

Opis Inicjatywy:

Projekt obejmuje grupowe sesje (4-6 osób) wykorzystujące techniki neuromuzykoterapii dla osób z otępieniem z Wrocławia oraz spotkania dla opiekunów. Neuromuzykoterapia to terapeutyczne wykorzystanie muzyki w poznawczych, czuciowych i ruchowych dysfunkcjach wywołanych uszkodzeniami układu nerwowego. Realizacja pozwoli na atrakcyjną aktywizację seniorów oraz poznawczą, fizyczną i społeczną rehabilitację. Dla opiekunów jest szansą na uzyskanie wsparcia od specjalisty i innych opiekunów, odpoczynek oraz utworzenie nowej sieci kontaktów z osobami z podobnymi doświadczeniami. Podczas spotkań wykorzystywane jest muzyka na żywo (autoharfa, akordeon, instr. perkusyjne).

 

Organizacja: Fundacja 4u4us/4us4u

Tytuł projektu: Smart Kids 4 Smart City czyli mądre dzieci dla sprawnego miasta

Opis Inicjatywy:

Zorganizowanie dla dzieci z Nadodrza i Ołbina  4 tygodniowych warsztatów z programowania robotów z LEGO Education . Szkolenia obejmą 3 wybrane Centra, dzieci w wieku od 6-12 lat w grupach do 12 os.. Celem warsztatów jest poznanie programowania i funkcjonowania robotów za pomocą klocków LEGO i stworzenie projektu plastycznego w celu usprawnienie funkcjonowania miasta lub dzielnicy. Projekty z Centrów trafią do lokalnych miejsc użyteczności publicznej, w których mieszkańcy będą mogli wybrać najlepsze rozwiązanie. Po zakończeniu konkursu Centra otrzymają prezenty, aby mogły kontynuować naukę. Projekty rozwiązań przekażemy do BRM Wrocławia.

 

Organizacja: Teen Challenge Chrześcijańska Misja Społeczna II Oddział we Wrocławiu

Tytuł projektu: Workshop in the Gate

Opis Inicjatywy:

Miejscem realizacji projektu jest alternatywny klub młodzieżowy The Gate mieszczący się przy ul. Dworcowej 1a we Wrocławiu . Odbiorcą działań pozostaje młodzież w wieku licealnym i studenckim. Jako The Gate promujemy aktywne spędzanie czasu bez używek, stąd chcemy zaproponować szereg aktywności, które są aktualnie popularne wśród młodych . Mamy 4-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i spotkań, na które przybywają ludzie z różnych środowisk i różnych części miasta. Jesteśmy pionierami w swojej dziedzinie - jako pierwsi wdrożyliśmy działający już od lat w Europie Zachodniej program 'The Gate' na teren Polski!

 

 

 

Są już ostateczne wyniki, po ocenie merytorycznej II edycji Programu Mikrogranty NGO. Do ściągnięcia TUTAJ

Gratulujemy wszystkim, którzy otrzymali dofinansowanie, a te organizacje, którym się nie udało zapraszamy do startu w naborze wrześniowym.

Poniżej streszczenia projektów, które zostały dofinansowane w tej edycji:

Wnioskodawca: Stowarzyszenie "Mam Hobby"

Nazwa projektu: Aktywnie i twórczy przepis na zdrowie

Streszczenie: W ramach projektu planujemy zachęcić dzieci z dzielnicy Grabiszyn, które w czasie wakacji zostają we Wrocławiu, do aktywnej organizacji swojego wypoczynku. Raz w tygodniu przez całe wakacje na terenie przynależnym do SP nr 109 zorganizujemy stanowiska rekreacyjno-sportowe, na których pod okiem instruktora, dzieci i rodzice będą mogli poznać niecodzienne gry, w które grają dzieci z innych stron świata. W pierwszym tygodniu roku szkolnego zorganizowany zostanie piknik, w czasie którego odbędzie się turniej kulinarno-sportowy oraz ogłosimy konkurs fotograficzny. Na koniec działań odbędzie piknik z plenerową wystawą nagrodzonych prac oraz możliwością wykonania rodzinnych zdjęć przez fotografa.

Wnioskodawca: WROCŁAWSKA FABRYKA SPORTU

Nazwa projektu: PIKNIKI SPORTÓW LETNICH

Streszczenie: Projekt składa się z dwóch imprez sportowo-rekreacyjnych, które mają na celu integrację społeczności lokalnej poprzez aktywizację ruchową i uświadomienie jakie aktywności sportowe są możliwe z wykorzystaniem obiektów miejskich, ogólnodostępnych w ich okolicy. Podczas każdego pikniku planowana jest organizacja m.in. warsztatów z siatkówki plażowej, fistballu, badmintona, zajęć na otwartej siłowni, animacji dla dzieci przy placu zabaw oraz zdrowy poczęstunek wraz z poradą dietetyka. Odbiorcy projektu to wszyscy mieszkańcy Wrocławia, mieszkańcy osiedli wokół Parku Skowroniego, dorośli, młodzież, dzieci, rodziny. Realizacja projektu w Parku Skowronim we Wrocławiu - obiekt WBO boiska do gry w siatkówkę oraz tereny przyległe.

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Psychosfera

Nazwa projektu: Lekcje uważności. Trening psychologiczny z zakresu nabywania kompetencji radzenia sobie ze stresem jako profilaktyka przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Streszczenie: Lekcje uważności to cykl 12 plenerowych spotkań w formie grupowego treningu psychologicznego z zakresu nabywania kompetencji radzenia sobie ze stresem. Głównym celem projekt jest dostarczenie jego uczestnikom praktycznej wiedzy w tym obszarze służącej poprawie jakości ich życia. Działanie to stanowić ma narzędzie profilaktyki uzależnień i patologii społecznych wykorzystując jednocześnie infrastrukturę powstałą w ramach WBO. Projekt skierowany jest do mieszkańców Wrocławia powyżej 16 r. ż. chcących nauczyć się skutecznych sposobów redukcji napięcia w codziennym życiu. Planowanym obszarem realizacji działań są tereny zielone zrewitalizowanego parku na Niskich Łąkach w dzielnicy Rakowiec.

Wnioskodawca: Fundacja św. Józefa

Nazwa projektu: "ZIELEŃ CIESZY-PLENER ŁĄCZY"

Streszczenie: Projekt to sześć części realizowanych na terenie czterech osiedli dzielnicy Krzyki. Główne miejsce realizacji- otoczenie i pomieszczenia Szkoły Branżowej ul. Kamienna 99/101. Uczestnicy- dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat z różnymi problemami: zdrowotnymi, rozwojowymi, rodzinnymi i dzieci zdrowe, ich rodziny i bliscy. W ramach projektu zaplanowaliśmy warsztaty na powietrzu arteterapii z relaksacją, warsztaty z żywienia, zajęcia sportowo rekreacyjne w plenerze, dogoterapia z relaksacją, codzienne uważne spożywanie posiłku oraz wspólny piknik. Dzięki projektowi młodzi ludzie popatrzą na swoje życie z innej perspektywy. Będą lepiej współpracować, bawić, się, pomagać innym- staną się bardziej wrażliwi i otwarci.

Wnioskodawca: Fundacja Ładne Historie

Nazwa projektu: OŁBIN W PLENERZE!

Streszczenie: Wspólnie z mieszkańcami Ołbina zrealizujemy działania służące wypracowaniu konkretnych rozwiązań, które wpłyną na jakość przestrzeni publicznej w tej okolicy i sprawią, że łatwiej będzie utrzymywać czystość, przez co przebywanie w plenerze stanie się zdrowsze i przyjemniejsze dla jej użytkowników. W ramach projektu planujemy: działania artystyczne (plener fotograficzny, wystawa), badawcze (spacery, obserwacje indywidualne), informacyjne (kampania społeczna) i edukacyjne (warsztaty, spacer przyrodniczy). Przewidziane są też działania adresowane do lokalnych aktywistów, które wzmocnią ich kompetencje w zakresie organizowania akcji społecznych i animacji otoczenia lokalnego.

Wnioskodawca: Fundacja Na Szlaku

Nazwa projektu: Gaj, Tarnogaj: Trzy, dwa, jeden! Poznajmy się!

Streszczenie: Celem naszego projektu jest zintegrowanie społeczności lokalnej dzielnic Gaj i Tarnogaj poprzez zorganizowanie zajęć związanych z kulturą fizyczną, aktywnością na świeżym powietrzu i krajoznawstwem. Chcemy zorganizować zajęcia z profesjonalistami m.in. na lokalnych obiektach WBO obu dzielnic. W ciekawej formie pokażemy jak prawidłowo dbać o kondycję fizyczną. Ważnym elementem naszego projektu będzie gra miejska, która poprzez tematyczne wycieczki pozwoli mieszkańcom odkryć ciekawostki historyczne i krajoznawcze okolic. Zależy nam, by na tych zajęciach nawiązały się nowe znajomości sąsiedzkie, które będą kontynuowane również po zakończeniu projektu, na późniejszych spotkaniach czy spacerach.

Wnioskodawca: Fundacja Teatr Neon

Nazwa projektu: Co piszczy w trawie?

Streszczenie: Cykl mini teatrzyków interaktywnych granych wraz publicznością, którą w głównej mierze będą osoby niepełnosprawne oraz dzieci z placów zabaw i podwórek osiedlowych. Inicjatorami działań teatralnych będą aktorzy, terapeuta, muzyk wraz z grupą osób niepełnosprawnych intelektualnie z domów Fundacji L'Arche. Inspiracją do scenariuszy teatralnych będzie mikro- i makro-kosmos, czyli świat przyrody: to, co "piszczy" w trawie, w drzewach, w powietrzu. Będzie to także bajkowa lekcja ekologii. Każdy z teatrzyków odbędzie się w innej przestrzeni osiedla Karłowice: na łące w parku, placu zabaw, podwórku osiedlowym, tak aby dotrzeć z tym wydarzeniem do jak największej liczby odbiorców.

Wnioskodawca: KLUB SPORTOWY HRABINY WROCŁAW

Nazwa projektu: Zakochaj się w softballu - tygodniowy cykl treningów dla dzieci w wieku 7-13 lat

Streszczenie: Projekt dotyczy organizacji pięciu treningów softballowych na terenie boiska baseballowego na Zakrzowie (boisko powstało w ramach realizacji projektu WBO). Treningi będą przeprowadzone przez zawodniczki drużyny Hrabin. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-13 lat. Proponowane działanie na rzecz dzieci oprócz dobrej zabawy i uatrakcyjnienia wakacji ma na celu integrację lokalnej społeczności, propagowanie zdrowego stylu życia, rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej, a przez to także naukę pracy w grupie i kształtowanie właściwych postaw moralnych.

Wnioskodawca: Regime brigade

Nazwa projektu: Mikser pokoleniowy

Streszczenie: Celem Miksera Pokoleniowego jest naświetlenie problemu marginalizacji i osamotnienia seniorów, ich aktywizacja oraz lepsze zrozumienie ich potrzeb przez młodsze pokolenia. Społeczeństwo jest organizmem, którego elementy powinny wzajemnie się wspierać i który dla rozwoju powinien czerpać z doświadczeń nabytych przez inne osoby. Jako ogół zachowujemy się odwrotnie, spychając seniorów na margines społeczeństwa. Rodzi to istotny problem - starsi ludzie czują się niesłuchani i niepotrzebni. Chcemy stworzyć międzypokoleniową płaszczyznę organizując dwa wydarzenia dla młodzieży i seniorów, podczas których chcielibyśmy wymienić się własnymi, specyficznymi punktami widzenia i doświadczeniami.

Wnioskodawca: Stowarzyszenie No Limits

Nazwa projektu: No Limits Scooter Jam 2018

Streszczenie: No Limits Scooter Jam 2018 dot. promocji wyczynowej jazdy na hulajnodze. W imprezie mają uczestniczyć głównie dzieci i młodzież. Będą to zawody hulajnogowe. Dzięki tej imprezie będziemy mogli zaangażować społeczność lokalną do aktywnego spędzania wolnego czasu. Z doświadczeń i działań podejmowanych przez No Limits wiemy, że jest duże zainteresowanie hulajnogami wśród dzieci i młodzieży, dlatego chcemy zorganizować dla nich wydarzenie gdzie będą mogli pokazać swoje umiejętności, spotkać się ze swoimi rówieśnikami oraz zachęcić mieszkańców Wrocławia do rozpoczęcia swojej przygody z hulajnogami. Chcemy również zachęcić osoby, które jeszcze nie jeżdżą na hulajnodze do spróbowania tej dyscypliny.

Wnioskodawca: Fundacja Pretium

Nazwa Projektu: Zdrowa sobota - Piknik z elementami pierwszej pomoc przedmedycznej

Streszczenie: Projekt będzie zrealizowany na boisku do gry w siatkówkę przy SP 98 ul. Sycowskiej, oddanym do użytku ze środków WBO. Projekt przewiduje organizacje pikniku, w trakcie którego będzie można zrobić badania EKG, poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, oraz uzyskać konsultacje doradców żywieniowych, a także spotkać się z ekspertami ds. sportu, rehabilitacji. Dla dzieci zaplanowaliśmy pokazy tańca, występy artystyczne, malowanie twarzy, gry i zabawy. Jeden z elementów pikniku to szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które zorganizują Ratownicy Medyczni. W trakcie Pikniku będzie można zostać dawcą szpiku (współpraca z Fund. DKMS),oddać krew dla ofiar wypadków. Piknik zakończymy tańcem - ZUMBĄ.

Wnioskodawca: UKS Latający Holender

Nazwa Projektu: Wrocław znany i nieznany - maraton fotograficzny

Streszczenie: Projekt ma na celu promocję turystyki i miasta poprzez fotografię. Odbiorcami projektu będą osoby dorosłe oraz młodzież. Projekt kierujemy do pasjonatów fotografii oraz turystyki rowerowej. Organizując maraton fotograficzny chcemy, aby uczestnicy przemieszczając się rowerami miejskimi dokładniej poznali miasto, w którym żyją i uwiecznili na zdjęciach m.in. rynek, Dworzec Główny, a także miejsca dofinansowane przez WBO i mniej znany Wrocław z perspektywy Odry (płynąc Zieloną Tarą) a także z perspektywy kolei (jadąc historycznym wagonem pociągu KSK). Najciekawsze ujęcia wydrukujemy w formie pocztówek, które będą rozdawane m.in. w miejscach kulturalno-artystycznych we Wrocławiu.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oceny formalnej wniosków złożonych w II naborze do Programu Mikrogranty NGO! Ostateczna ocena merytoryczna 4 czerwca!

Wyniki oceny formalnej- II nabór 2018 r ścieżka NGO.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oceny merytorycznej wniosków złożonych w I naborze do Programu Mikrogranty NGO

Wyniki oceny merytorycznej- I nabór 2018 r. ścieżka NGO

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oceny formalnej, wniosków złożonych w I naborze do Programu Mikrogranty NGO. 

Wyniki oceny formalnej - I nabór 2018 r ścieżka NGO

Prezentujemy opisy zwycięskich projektów wyłonionych w toku oceny w naborze marcowym

Organizacja: Fundacja Peryferia Ośrodek Solidarności Międzykulturowej

Tytuł projektu: Cyrkowe wakacje nad Oławką

Opis: Projekt polega na zorganizowaniu dla dzieci z osiedla Przedmieście Oławskie dwóch tygodniowych warsztatów cyrkowo/ teatralnych. Dzieci wezmą udział w warsztatach cyrkowych z profesjonalnym sprzętem cyrkowym tj. pojki, monocykle, diabolo , szczudła itp. będąc pod opieką animatorów i trenera. Głównymi działaniami będą warsztaty ale także wydarzenia finałowe- dwa festyny na terenie dawnego kąpieliska Na Niskich Łąkach. Każde wydarzenie finałowe rozpocznie się pochodem przez Żabią Ścieżkę, aż do terenów nad Oławką. Tam na dzieci będzie czekał piknik z atrakcjami, na wydarzenie zostaną zaproszeni rodzice, opiekunowie, koledzy i koleżanki zaangażowanych w projekt dzieciaków.

Organizacja: Fundacja Wspierania oraz Aktywizacji Społeczności Lokalnych "Nasze Karłowice"

Tytuł projektu Osiedlowe Święto Sportu

Opis: Celem projektu jest przeprowadzenie dwudniowej imprezy o charakterze sportowo-społecznym na Polanie Karłowickiej (Kasprowicza 45). Pokażemy mieszkańcom Wrocławia w jaki sposób można spędzać czas wolny wspólnie z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Zaprezentujemy ok. 20-25 dyscyplin sportów wszelakich tj. Oprócz standardowych takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, czy badmington chcemy zaprezentować i pokazać jak grać w bule, fresbee golfa, krykieta, nordic walking, hokej na trawie, baseball, sporty walki, street workout, taniec, ByggyGym, gry planszowe, Zumba oraz wiele innych. Całość zakończymy Wspólnymi Igrzyskami Sportowymi.

Organizacja: Stowarzyszenie "Zmieniaj Zakrzów"

Tytuł projektu: Mnóstwo radości w Parku Jedności - fest festyn na Zakrzowie z okazji Dnia Dziecka

Opis: Najważniejszym elementem projektu jest zorganizowanie festynu osiedlowego w Parku Jedności na Zakrzowie w okolicach Dnia Dziecka. Świętowanie połączone będzie z wykonaniem prac na rzecz otoczenia, doskonaleniem umiejętności oraz badaniem potrzeb mieszkańców. Wydarzenie będzie skierowane do wszystkich osób lubiących spędzać czas w Parku Jedności. Zależy nam, żeby zainteresować też grupę starszych dzieci, dla których nie ma propozycji ciekawych zajęć na osiedlu, i które są za duże na spędzanie czasu na placu zabaw oraz pokazać im różne możliwości rekreacji na świeżym powietrzu. Przed imprezą członkowie naszego stowarzyszenia wraz z mieszkańcami odświeżyliby "osiedlowe polegiwacze".

Organizacja: Stowarzyszenie Przedmieście Oławskie

Tytuł projektu: EKOprzyjazne Przedmieście Oławskie

Opis: Akcja edukacyjna kształtująca proekologiczne zachowania mieszkańców. Główne działania mają skupiać się na propagowaniu postawy odpowiedzialnego opiekuna psa oraz propagowaniu dbałości o wspólne otoczenie. Na Przedmieściu Oławskim olbrzymim problemem jest utrzymanie porządku w miejscach publicznych (chodniki, podwórka, skwery). Część mieszkańców nie sprząta po swoich psach, śmieci wystawia gdziekolwiek. Trawniki, najczęściej zaniedbane, są wykorzystywane jako toalety dla psów, na których nie ma obowiązku sprzątania. Odbiorcami projektu są dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i licealna oraz osoby dorosłe, w tym seniorzy. Miejsce realizacji Przedmieście Oławskie.

Organizacja: Integracyjne Stowarzyszenie Aktywności Fizycznej Niewidomych, Słabowidzących i Przewodników "GUIDE"

Tytuł projektu: Niech piłka nas łączy

Opis: Projekt "Niech piłka nas łączy" adresowane jest do dzieci i młodzieży dwóch szkół (Dolnośląskiego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 13 i SP nr 20 im. Orła Białego we Wrocławiu), W ramach projektu planujemy przeprowadzić zajęcia pozalekcyjne promujące aktywność sportową zakończoną cyklem meczy piłki nożnej, zorganizowanym w każdej z w/w szkół. Głównym założeniem jest integracja i wspieranie zdrowej rywalizacji pomimo różnic, połączone z szacunkiem oraz nauką zasad fair play. W skład każdej z drużyn wejdą uczniowie obu szkół, którzy pod okiem trenerów zdobędą umiejętności pozwalające na rozegranie turnieju. Podczas uroczystego spotkania rozdane zostaną nagrody, które wręczą zawodnicy Klubu Sportowego Ślęza.

Organizacja: Stowarzyszenie Ochrony Drzew “miastoDrzew”

Tytuł projektu: Maj z drzewami

Opis: Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom Wrocławia roli i wartości drzew w otoczeniu człowieka. Chcemy dzięki niemu połączyć przyjemne z pożytecznym: spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wzbogacanie swojej wiedzy. Cele te będą realizowane poprzez wydarzenia przeprowadzane na terenach zielonych (spacery tematyczne i rajd rowerowy), szkolenie nt. podstaw pielęgnacji drzew i prawnych aspektów ochrony drzew oraz pokaz filmu o odradzaniu się lasu wraz z debatą o ochronie lasów, szczególnie Puszczy Białowieskiej. Projekt kierujemy do wszystkich zainteresowanych drzewami i ich obroną. Poszczególne wydarzenia będą działy się w różnych miejscach Wrocławia, m.in. na Nadodrzu, w Parku Południowym.

Organizacja: Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej "UP-DATE"

Tytuł projektu: Wrocław - wielokulturowe miasto spotkań

Opis: Projekt skierowany jest do mieszkańców Wrocławia oraz przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych, wyznaniowych i kulturowych zamieszkujących Wrocław. Poprzez ten projekt chcemy pokazać wrocławianom, że Wrocław jest dla wszystkich bez względu na kolor skóry, wyznanie, narodowość czy orientację seksualną. Chcemy aby Wrocław stał się prawdziwym miastem spotkań. W ramach projektu przewidujemy realizację: 3 warsztatów kompetencji międzykulturowych, 5 spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz Pikniku Wielokulturowego na Wyspie Słodowej. Projekt przyczyni się bezpośrednio do zwiększenia wiedzy i świadomości wrocławian na temat tolerancji, praw człowieka i dialogu kulturowego.

Organizacja: Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców

Tytuł projektu: "Nowiny" - Serwis Informacyjny po ukraińsku

Opis: Stworzenie w ramach Internetowej Telewizji Dolnego Ślaska DTV24 cotygodniowego serwisu informacyjnego w języku ukraińskim. Celem serwisu emitowanego w internecie a więc ogólnie dostępnego jest informowanie społeczności ukraińskiej o imprezach kulturalnych, informacjach o zatrudnieniu, załatwianiu podstawowych formalności w urzędach, przepisach prawnych, bieżących informacji miejskich i wojewódzkich, ofert szkół i uczelni. W samym Wrocławiu jest 64 tys. osób mówiących po ukraińsku. W chwili obecnej nikt nie realizuje takiego projektu. Redaktorem prowadzącym serwis pn. "Nowiny" będzie Oksana Gordijko zawodowa dziennikarka telewizyjna z Ukrainy mieszkająca we Wrocławiu.

 

Organizacja: Zaczytani.org

Tytuł projektu: Zaczytany Wrocław!

Opis: Projekt polega na zorganizowaniu szkoleń z prowadzenia bajkoterapii czyli wykorzystaniu bajek do celów edukacyjnych, relaksacyjnych, terapeutycznych. W szkoleniu mogą wziąć udział seniorzy, rodzice, studenci, uczniowe itp. Każdy weźmie udział w dwudniowym szkoleniu, które przygotuje go do pełnienia roli bajkoterapeuty. Szkolenie prowadzone będzie przez profesjonalistów– osoby posiadające wiedzę w tym zakresie sam program bajkoterapii znajduje się pod superwizją Grupy TROP. Beneficjenci po odbytym szkoleniu wykorzystają nabyte umiejętności i poprowadzą bajkoterapie w przedszkolach, świetlicach środowiskowych, szpitalach itp. Projekt zakończy się otwartym piknikiem integracyjnym dla mieszkańców.

Organizacja: "Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej EFAS"

Tytuł projektu: Projekt "MAMA" - promocja świadomego rodzicielstwa w przestrzeni publicznej miasta Wrocławia.

Opis: Chcemy upowszechniać zdrowe wzorce wychowywania dziecka, tj. karmienie piersią w miejscach publicznych. Do tych miejsc zaliczamy obszary związane z rekreacją mieszkańców miasta, w szczególności te zrealizowane w ramach WBO, a także lokale gastronomiczne. Jednak odbiorcami naszej platformy będą nie tylko matki karmiące. Są nimi również właściciele restauracji i wszystkie osoby przebywające w miejscach publicznych. Chcemy stworzyć portal internetowy promujący miejsca przyjazne matkom karmiącym na terenie Wrocławia. Wszystkie one będą mogły tam znaleźć miejsca dostosowane do ich potrzeb. A dzięki naszym działaniom promocyjnym portalu - zwiększymy świadomość społeczną wszystkich mieszkańców.

Organizacja: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Nauka- Sport- Wypoczynek

Tytuł projektu: Karłowickie Inicjatywy

Opis: Nasze główne działania będą dotyczyć dwóch płaszczyzn- modelarstwa oraz organizacji  Miejskiej Ligii w Piłce Nożnej. Uczestnikami projektu będą dzieci i młodzież wraz z opiekunami. Zajęcia z modelarstwa odbędą się w Szkole Podstawowej nr 83 oraz zajęcia praktyczne na Wałach Odrzańskich w rejonie Polany Karłowickiej. Treningi piłkarskie odbędą się  w SP 8 na boisku sztucznej nawierzchni, a turnieje na boisku Polany Karłowickiej. Niezależnie od tego, że główne działania realizowane są na Karłowicach to zajęcia są dostępne dla wszystkich mieszkańców-zarówno chłopców jak i dziewczynek. Chcemy aby w naszym turnieju uczestniczyły całe rodziny co pozwoli na integrację międzypokoleniową.