Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

MOTYW RZEKA – warsztaty teatralne i kino plenerowe na pokładzie barki Irena

Opublikowano w 27 lipca 2018 przez admin

Motyw Rzeka to projekt edukacyjno-kulturalny, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który po raz pierwszy wypływa na polskie rzeki. Na wodnym szlaku Wrocław, Cigacice, Bydgoszcz przeprowadzimy warsztaty teatralne inspirowane autentycznymi historiami kapitanów żeglugi śródlądowej.
 
W każdej miejscowości na pokładach dużych jednostek:  barka Irena we Wrocławiu, Statek Kultury w Cigacicach oraz barka Lemara w Bydgoszczy odbędzie się spektakl wieńczący proces warsztatowy.
 
Dodatkowym elementem projektu będzie KINO PLENEROWE, w którym zaprezentujemy w konwencji Teatru Telewizji – Polski Teatr Alternatywny.
 
Na pokładach planujemy również spotkania z wodniakami, którzy przedstawiają nam życie na wodzie za kulisami, podzielą się historiami i przeżyciami związanymi z żeglugą.

 
Uczestnictwo w warsztatach oraz wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
Na warsztaty można zapisywać się na stronie www.motywrzeka.pl oraz telefonicznie 602 412 999.
 
Można się zgłosić niezależnie od doświadczenia.
 
Zapraszamy osoby w każdym wieku. Dzieci poniżej 12 roku życia z rodzicem lub opiekunem, który także bierze udział w warsztatach.
 
 
Szczegółowy opis warsztatów:
 
Podczas pięciodniowych spotkań poznamy autentyczne historie kapitanów żeglugi śródlądowej i morskiej i poprzez improwizowane działania sceniczne spróbujemy zrekonstruować te doświadczenia i podzielić się nimi z publicznością. Warsztaty teatralne to przede wszystkim okazja, by spędzić wspólnie czas, rozwinąć kreatywność i poćwiczyć sztukę komunikacji, nawiązywania relacji, siłę przebicia i skupienie uwagi na sobie i innych. Odpowiednia emisja głosu i dykcja czy świadomość ruchu i gestów to umiejętności, które przydają się nie tylko na scenie, ale także w życiu. Podczas warsztatów w spontanicznej i pobudzającej wyobraźnię atmosferze uczestnicy będą mogli sami rozpoznać własne możliwości i ograniczenia, nieraz zadziwiając samych siebie.  
Największym wyzwaniem i jednocześnie satysfakcją może być pokaz pracy – efekt przebytej wspólnie drogi, według scenariusza stworzonego przez samych uczestników.  Wspólnymi siłami stworzymy scenografię, korzystając z umiejętności i zainteresowań uczestników warsztatów. Będziemy budować, skręcać, malować i kreować przestrzenie. Każda grupa w 3 różnych miastach stworzy zupełnie inną prezentację. Współodpowiedzialność i zaangażowanie uczestników w przygotowanie tych spektakli stanowić może największą wartość warsztatów, będących tym samym doskonałą i na długo pamiętaną wakacyjną przygodą. 


 
Po zakończonym projekcie z zebranych materiałów wideo powstanie TRYPTYK TEATRALNY, który będzie dostępny na stronie projektu.
 
Harmonogram warsztatów we Wrocławiu
 
miejsce warsztatów i pokazów: barka Irena, Wyb. Wyspiańskiego 27.
 
 
1 DZIEŃ – 7.08.
 
16:00 – 19:00 – warsztaty z emisji głosu, dykcji i improwizacji, zapoznanie
 
20:00 – KINO PLENEROWE
 
2 DZIEŃ – 8.08
 
11:00 – 14:00 – warsztaty dramaturgiczne wokół historii kapitańskich – budowanie scenariusza 
 
16:00 – 19:00 – warsztaty z działań w przestrzeni 
 
20:00 – KINO PLENEROWE
 
3 DZIEŃ – 9.08. 
 
11:00 – 14:00 – warsztaty dramaturgiczne i scenograficzne
 
16:00 – 19:00 – warsztaty z improwizacji wokół materiału dramaturgicznego 
 
20:00 – KINO PLENEROWE
 
4 DZIEŃ – 10.08.
 
11:00 – 19:00 – przygotowywanie pokazu – działania improwizowane i aktorskie zgodne ze scenariuszem 
 
20:00 – KINO PLENEROWE
 
5 DZIEŃ – 11.08.

20:00 – spektakl – pokaz pracy warsztatowej/spotkanie z publicznością 


Powrót do Aktualności →