Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ocalić od zapomnienia

Opublikowano w 30 stycznia 2014 przez admin

Zapomniane, opuszczone, zdewastowane. Liczba pięknych, lecz popadających w ruinę, często zabytkowych obiektów, jest we Wrocławiu ogromna. Artystyczne zdjęcia z dwunastu takich miejsc będzie można zobaczyć w lutym na wystawie Wrocławska Mapa Miejsc Zapomnianych w Muzeum Współczesnym Wrocławia.

W poniedziałek, 3 lutego 2014 r. o godz. 16.00, poza zdjęciami, zobaczyć będzie można film z wędrówek po pustostanach, otrzymać przewodnik po tych obiektach i dowiedzieć się, co o projekcie mają do powiedzenia jego uczestnicy.

Wrocławska Mapa Miejsc Zapomnianych to projekt społeczno-artystyczny, który Fundacja Teatr Nie-Taki przeprowadziła w 2013 roku. Wędrówkom po mieście w poszukiwaniu starych, opuszczonych a wciąż wyjątkowo pięknych przestrzeni przyświecało pytanie: czy któryś z tych budynków uda się jeszcze uratować?

Na wystawie znajdą się fotografie Karola Budrewicza, Piotra Kunca i Przemysława Góreckiego. Prezentowane zdjęcia są  nie tylko artystyczna pamiątka z wycieczek po zapomnianych rewirach miasta, ale także głosem w debacie społecznej na temat tego, co zrobić z dziesiątkami zaniedbanych budynków i jak przywrócić je do życia i odzyskać dla Wrocławian?

Fundacja, od 5 lat zajmująca się teatrem, proponuje rozwiązanie, które mogłoby przynieść korzyść podwójną: oddać budynki w ręce artystów. Członkowie Fundacji wraz z grupą młodych twórców i animatorów kultury odwiedzili i skatalogowali dziesiątki większych opuszczonych pustostanów na terenie Wrocławia, które mogłyby zostać przekształcone w miejsca dla kultury. Zbadali ich historię i poznali właścicieli. Efektem tych poszukiwań jest wspomniana wyżej wystawa zdjęć, przewodnik po pustostanach i film autorstwa Michała Czerwonki. Kolejnym krokiem Fundacji będzie zainteresowanie problemem niszczejących budynków władz miasta, mieszkańców i mediów.

www.laboratorium. teatr-nie-taki.plPowrót do Aktualności →