Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Otwarta debata „Od obywatelstwa do społeczeństwa” 5 grudnia we Wrocławiu

Opublikowano w 1 grudnia 2016 przez admin

Kiedy i czy Polacy mogą czuć się obywatelami Europy? Jakimi wartościami kieruje się obecnie społeczeństwo europejskie? Dlaczego rozwój wspólnoty europejskiej zależy od zaangażowania młodzieży i aktywności organizacji pozarządowych? To pytania jakie stoją przed uczestnikami debaty „Jakie jest Twoje ID. Od obywatelstwa do społeczeństwa”, która odbędzie się 5 grudnia we Wrocławiu. Tego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wystąpienie Bogusława Stanisławskiego „o wartościach i  społeczeństwie europejskim”, projekcja wybranych fragmentów z filmu dokumentalnego „I am Europe”, warsztaty poświęcone czterem wymiarom obywatelstwa w ujęciu politycznym, społecznym, kulturowym i ekonomicznym z podsumowaniem w formie otwartej dyskusji, to główne punkty programu otwartej debaty z udziałem młodzieży, studentów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Celem organizowanego przez nas wydarzenia jest poddanie refleksji znaczenia wartości i obywatelstwa w społeczeństwie europejskim, a także analiza przestrzegania praw i obowiązków człowieka w kontekście aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych w Polsce i Europie. – uzupełnia Dyrektorka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Natalia Szczucka. Zastanowimy się również nad indywidualnym i zbiorowym poczuciem przynależności do kraju i Unii Europejskiej, a także rozważymy, czy współczesne obywatelstwo związane jest wyłącznie ze statusem nadanym przez państwo. Chcemy również przyjrzeć się działaniom u(nie)możliwiającym rozwój obywatelstwa europejskiego. – podkreśla pedagog, politolog i wykładowca DSW dr Paweł Rudnicki.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia w godz. od 11:00 do 14:00 w Centrum Konferencyjnym DSW przy ulicy Strzegomskiej 55 we Wrocławiu. Organizatorami wydarzenia są Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Fundacja Evens oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu. Udział dla osób zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w wydarzeniu jest nieodpłatny.

Projekcja wybranych fragmentów z filmu „I am Europe”

Pod koniec 2010 roku Fundacja Evens rozpoczęła prace nad filmem dokumentalnym „I am Europe” podejmującym temat Europy jako „miejsca spotkań”. Poszukując historii do swojego filmu, reżyserzy Jef i Margot Vingerhoedt kierowali się „wartościami europejskimi” zdefiniowanymi w Traktacie Unii Europejskiej. Wybrał sześć z nich: demokrację, prawa człowieka, wolność, równość, rządy prawa i solidarność. Film przedstawia osiem osobistych historii ilustrujących Europę, jako miejsce spotkań i opowieści o wdrażaniu tych wartości. Z filmu wyłania się szereg kwestii i problemów, które stanowić mogą przyczynek do rozmów o tożsamości europejskiej.

RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA:

11:00    rozpoczęcie / przywitanie gości.

11:15     „O wartościach i społeczeństwie europejskim” – wystąpienie Bogusława Stanisławskiego

11:30    projekcja fragmentów filmu  I am Europe.

12:00    praca warsztatowa: Cztery wymiary obywatelstwa.

13:15    dyskusja Q&A z udziałem zaproszonych Gości i Uczestników.

13:45    podsumowanie warsztatu

14:00    zakończenie wydarzenia

PROSIMY O POTWIERDZENIE OBECNOŚCI / UDZIAŁU W WYDARZENIU na adres rzecznik@dsw.edu.plPowrót do Aktualności →