Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Parki pełne kultury: artystyczne pawilony oddane w ręce wrocławian

Opublikowano w 9 lipca 2015 przez admin

Czy wrocławskie parki zapełnią się kulturą? Czy najpiękniejszych tereny zielone Wrocławia przemienią się w artystyczne hyde parki? Czy w każdy weekend oklaskiwać będziemy kreatywność i twórczość wrocławian? Czy parki staną się kolejnym miejscem kulturalnych spotkań, koncertów, spektakli, stand-upów, wzajemnych inspiracji, zabawy i relaksu?

Już od najbliższej soboty będzie ku temu wielka okazja. Z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstają „Parki ESK”. W trzech wrocławskich parkach instalowane są „pawilony kultury” w postaci kontenerów oceanicznych, z zapleczem scenicznym i widownią.

Oddajemy je w ręce mieszkańców i chcemy zaprosić wrocławian do organizowania się wokół nich i współtworzenia wydarzeń kulturalnych o zasięgu osiedlowym, międzyosiedlowym czy dzielnicowym – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura Europejskiej Stolicy Kultury. – Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z potencjału tych miejsc i zaprezentowali innym własne umiejętności i pasje artystyczne.

Pawilony ustawione zostały w czwartek rano w Parku Południowym (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), Grabiszyńskim (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i Staszica (w okolicach fontanny). Każdy z kontenerów wyposażony jest w sprzęt nagłośnieniowy z mikrofonami. Będzie w nich miejsce na wystawy, scena, a dla publiczności wygodne miejsca siedzące.

Wszystkie pawilony otwarte będą w czasie wakacji w każdą sobotę od godz. 12:00 do 19:00 (a w razie potrzeby dłużej). „Parki ESK” startują 11 lipca. Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające parki. Teatrzyki, kabarety, koncerty, kluby dyskusyjne, czytelnia pod chmurką, plenerowe wystawy, miejsce do ćwiczeń – to tylko niektóre propozycje. Organizatorzy liczą na to, że wrocławianie ich zaskoczą: do jakich jeszcze celów można wykorzystać kontenery kultury.

Wierzymy w potencjał, którzy drzemie w ludziach. Wrocław to miasto osób twórczych, zachęcamy więc do skorzystania z możliwości pokazania tego także w parkach – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Chcemy by każdy mógł zostać artystą w Europejskiej Stolicy Kultury i rozszerzał ofertę kulturalną w naszym mieście.

„Parki ESK” nie będą miały narzuconego programu, wszystko zależy od inwencji mieszkańców, na których czekają koordynatorzy, którzy zapraszają żeby przyjść i obejrzeć nowe przestrzenie dla wrocławskiej kultury i pomyśleć nad ich wykorzystaniem i zaprezentowaniem się przed wrocławianami.

Zapraszamy do współpracy!

Parki miejskie przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców, podobnie jest z pawilonami kultury – każdy może z nich skorzystać. Wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego koordynatora „Parku ESK” i ustalenie daty, godziny oraz tematyki:

Koordynator Parku Południowego: park.poludniowy@wroclaw2016.art.pl, tel. 883 044 377

Koordynator Parku Grabiszyńskiego: park.grabiszynski@wroclaw2016.art.pl, tel. 883 044 378

Koordynator Parku Staszica: park.staszica@wroclaw2016.art.pl, tel. 883 044 372Powrót do Aktualności →