Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Poradnik NGO.pl

Opublikowano w 3 lipca 2018 przez admin

Wszystko, co wiemy o sprawozdaniach finansowych organizacji pozarządowych w 2018 r.

Najwyższy czas przyjąć sprawozdanie finansowe!

Kto przyjmuje sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej? Na te pytanie nie odpowiemy – nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ… tylko sama organizacja jest to w stanie stwierdzić. Zwykle będzie to miała zapisane w statucie (ale niekoniecznie wprost).

Zatwierdzasz? Sprawdź, co masz w sprawozdaniu finansowym!

Jeśli ufasz sporządzającym sprawozdanie, albo masz dostarczającą wiedzę, co powinno zawierać, to nie musisz koniecznie zaglądać do przygotowanego przez PORADNIK.NGO.PL materiału. Jeśli jednak nie do końca rozumiesz, co oznaczają liczby i sformułowania w sprawozdaniu finansowym twojej organizacji pozarządowej, przeczytaj materiał: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Czytaj ze zrozumieniem!

Ważne daty. Kto, co i kiedy robi ze sprawozdaniem finansowym

W pierwszej kolejności sprawozdanie trzeba przygotować (to robiliśmy w pierwszym kwartale), następnie przyjąć, a na koniec wysłać do urzędów. Podstawowym obowiązkiem niemal każdej organizacji (tzn. z wyjątkiem NGO, które prowadzą uproszczoną ewidencję) jest przesłanie sprawozdania do urzędu skarbowego. OPP wysyłają sprawozdania dodatkowo do bazy sprawozdań OPPNGO prowadzące działalność gospodarczą do KRS, a fundacje do nadzorującego ministra.

Wszystko trzeba robić w odpowiednim czasie. Ten czas – graniczne daty, których musimy się trzymać, żeby zrealizować prawidłowo obowiązki sprawozdawcze – zależy od roku obrotowego (od tego, kiedy taki rok się zaczyna i kończy). Większość organizacji pozarządowych ma rok obrotowy tożsamy z rokiem kalendarzowym. Na infografice poniżej zbieramy obowiązki wraz z datami właśnie dla takiej – najczęściej spotykanej – sytuacji.

NOWOŚĆ 2018: Sprawozdanie do KRS – elektroniczne

Ta zmiana zaskoczyła część organizacji, które mają obowiązek składać sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego (zobacz, jakie organizacje mają ten obowiązek). Od 15 marca 2018 r. sprawozdanie finansowe składamy do KRS tylko elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Jak to zrobić? Podpowiedzi szukaj na infografice: Sprawozdanie finansowe do KRS tylko w formie elektronicznej.

 

ngo_terminy2018_550Więcej informacji na stronie internetowej (klik).Powrót do Aktualności →