Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Powstaje Wrocławski Okrągły Stół Inicjatyw Miejskich

Opublikowano w 5 maja 2015 przez admin

WOSIM ma skupiać aktywistów miejskich, organizacje działające na rzecz Wrocławia oraz mieszkańców, którym bliski jest los miasta. To inicjatywa oddolna.

Niedługo, bo 16 maja odbędzie się druga edycja Wrocławskiego Forum Miejskiego, które skupi aktywistów miejskich, w rozmowach na cztery główne tematy związane z miastem: transport, kultura, zieleń i przestrzeń.

Polecam dołączenie do tej imprezy. Odbędzie się ona w sobotę, więc wielu osobom taki termin powinien pasować. Więcej informacji jest na www.wfm.wroclaw.pl

Tylko właśnie, czy taka impreza powinna się odbywać jedynie raz w roku?

Nie.

Zorganizowana, konstruktywna dyskusja aktywistów, środowisk wrocławskich oraz organizacji i instytucji, powinna być normą, standardem i codziennością Wrocławia!

Urzędy działają na rzecz miasta na tyle na ile jest w nich chęć i wola ku temu. Urzędy urzędują, urzędnicy urzędują, a nie koniecznie są proaktywnymi aktywistami szukającym stale poprawy i nowych rozwiązań. Dlatego właśnie aktywne środowiska wywierają wpływ na opinię publiczną, media i na urzędy. I to jest bardzo dobre, ale może być lepsze, skuteczniejsze, gdy realizowane kolektywnie.

Urzędnicy, jako pracownicy są rozliczani z wypełniania swoich obowiązków i naturalnie się na tym skupiają. Nie płaci się im za wizjonerstwo miejskie, to aktywiści szukają i proponują nowe rozwiązania. Skoro miasto niezbyt skutecznie animuje te aktywności, ten dyskurs, debatę, to sami ją zanimujmy i się zorganizujmy.

Utwórzmy wrocławski kolektyw, skupiający osoby i organizacje, które chcą pełnić aktywną rolę w kreowaniu Wrocławia!

Razem będziemy silniejsi i skuteczniejsi.

Każdy ma swoje zainteresowania, swoje koniki, swoje pole zainteresowań, ale wszystkie te inicjatywy i i osoby działają na rzecz wspólnego dobra. Jeśli dziś wesprzemy dobrą inicjatywę, realizowaną przez osoby z jednej organizacji,  to jutro oni i inni pomogą nam.

Front takich skupionych inicjatyw będzie mógł łatwiej proponować zintegrowane i kompleksowe rozwiązania, łączące np. idee sieci zieleni z ideą ścieżek rowerowych, a idąc dalej z rozwiązaniami transportowymi i też może z rewitalizacją.

Bądźmy na Wrocławskim Forum Miejskim i sprawmy by tego spotkania nie były raz na rok. Utwórzmy Wrocławski Okrągły Stół Inicjatyw Miejskich – WOSIM lub nazwijmy go jakkolwiek inaczej, ale zorganizujmy się, bo Wrocław potrzebuje takich proaktywnych lobbystów, oddolnych inicjatyw, które będą wywierać wpływ na urzędy, tak by zmiany w mieście szły w lepszym kierunku niż idą. Taka jest obywatelska rola aktywistów.

Taka organizacja wpisywałaby się w nurt organizacji pozarządowych spod znaku watchdog, które monitorują działania władz, informują obywateli i komentują, niczym ‚think tank’ prowadzone przez Magistrat działania. Byłaby to swoista opozycja, ale nie polityczna, tylko merytoryczna. Wentyl bezpieczeństwa Wrocławia, przed nieprzemyślanymi działaniami – reagowałbym każdorazowo, gdyby miasto prowadziło swoje działania w jakimś negatywnym kierunku, a wspierałoby je, gdyby szły w dobrym.

Wrocław potrzebuje aktywistów, zorganizowanych i potrzebuje by byli oni solidarni, by grali w jednej drużynie, bo wtedy będą dużo skuteczniejsi!

WięcejPowrót do Aktualności →