Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ręce do góry – cykl warsztatów manualno-ruchowych dla seniorów

Opublikowano w 4 czerwca 2020 przez admin

Ze względu na przedłużającą się epidemię wirusa COVID 19, Spółdzielnia Socjalna Panato Sito chciałaby zaprosić wszystkie osoby powyżej 60 r.ż. do udziału w aktywnościach związanych z propagowaniem idei „#Zostańwdomu”. Ma ona na celu zadbanie o Państwa bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka i rozpowszechniania się zakażenia . Spółdzielnia przygotowała cykl darmowych spotkań, które odbędą się online na platformie wideokonferencyjnej.

Głównym założeniem jest pokazanie Państwu jak w prosty i mało wymagający sposób spędzić czas w domu w sposób kreatywny i twórczy.

Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba mieć żadnych wyjątkowych umiejętności ani sprzętu. Jedyne co potrzeba to komputer z głośnikami i kamerą lub telefon typu smartfon. Wszystkie zajęcia są całkowicie darmowe.

Warsztaty, które zostały dla Państwa przygotowane to 1-1,5 godz. spotkania , które odbędą się 3 razy w tyg. przez 1 miesiąc. Nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich spotkaniach.

Program:

Poniedziałki – zajęcia artystyczne.

Twórcze zajęcia dedykowane wszystkim osobom 60+, niezależnie od poziomu zaawansowania i umiejętności. Warsztaty te, to doskonała okazja do wyrażenia swoich emocji oraz znakomity relaks. Rozbudzają wyobraźnię oraz uczą podstaw malarstwa i rysunku z natury oraz elementów grafiki. Podczas zajęć uczestnicy, pod okiem doświadczonego plastyka, rozwijają swoje umiejętność kreatywnego myślenia, ćwiczą zdolności manualne, zapoznają się z różnorodnymi technikami artystycznymi i narzędziami. Zajęcia są także okazją do nabycia wiedzy teoretycznej z zakresu historii sztuki – każde zajęcia w cyklu inspirowane są dorobkiem jakiegoś artysty bądź artystki. Zajęcia pełne inspiracji, ćwiczeń i informacji, które wciągną uczestników do pasjonującej zabawy w sztukę.

Ponadto samodzielne wykonanie pracy plastycznej przynosi dużą satysfakcję co może wpływać na podwyższenie samooceny wśród uczestników cyklu.

Środy – Zajęcia z jogi i relaksacji

Łagodna praktyka jogi pod okiem doświadczonego nauczyciela to dobra okazja, by poruszyć ciało, ale też doświadczyć relaksu i dobrostanu. Dzięki zajęciom możemy rozruszać ciało jednocześnie szanując jego ograniczenia i potrzeby. Praktyka jogi pomaga łagodzić bóle kręgosłupa i stawów, wzmacnia mięśnie i delikatnie je rozciąga. Jest dobrym sposobem na regulację układu nerwowego, wspiera układ pokarmowy, masując narządy jamy brzusznej. Jednym z najważniejszych aspektów tej praktyki jest jej wpływ na układ oddechowy: możemy tu zbudować większą świadomość oddechu, polepszyć jego jakość, z czasem pogłębić go. Joga pozwala nam lepiej poczuć swoje ciało, uspokoić umysł, być bardziej tu i teraz oraz polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo atutem będzie połączenie oddechu z ruchem, które pomogą aktywować zastałe części ciała. Pełne, świadome oddechy pomagają w absorpcji tlenu, działają ożywiająco i motywująco. Uważne skupienie na oddechu uspokaja umysł. Kończąc zajęcia techniki relaksacyjne pogłębiają jeszcze to uspokojenie, pogłębiają odczuwanie ciała, dobre czucie się w nim i pomagają w obniżeniu nagromadzonego podświadomego lęku.
Piątki – Zajęcia manualne

Zajęcia twórcze, rozbudzające wyobraźnię i kreatywność. Przy użyciu prostych materiałów takich jak klej, papier czy farba, pokażemy jak w prosty i niewymagający sposób przekształcić przedmioty i materiały domowego użytku, w ozdobne rzeczy użytkowe. Uczestnicy poznają technikę:

– decoupage – ozdabianie przedmiotów domowego użytku przy pomocy kleju i papieru

– scrapbooking – stworzymy prosty album do zdjęć lub kartkę pocztową z tego co znajdziemy w domu

– makrama – proste sploty przy użyciu sznurka

– recykling – nauczymy się jak kreatywnie wykorzystać “śmieci”

Zajęcia te mają na celu pokazanie, jak łatwo jest zrobić coś ładnego z niczego oraz zainspirować do nadawania rzeczom drugiego życia.

Warsztaty odbędą się w terminie od 22.06 do 17.07. 2020 r (termin może ulec zmianie) . Wszystkich zainteresowanych udziałem organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny lub wysłanie zgłoszenia na poniższego maila:

warsztatydlaseniora@gmail.com

tel. +48 690 039 089

Zapisy trwają do 14.06.2020 r.

Więcej informacji
„Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu “wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez DOPS i RCWIP”

 

 Powrót do Aktualności →