Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wolontariat daje moc! Podsumowanie warsztatów „Zmieniamy świat serce po sercu”

Opublikowano w 4 sierpnia 2015 przez admin

Projekt „Zmieniamy świat serce po sercu”, w ramach którego Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki i Fundacja L’ARCHE – Wspólnota w Śledziejowicach realizowały warsztaty dla młodzieży, dobiegł końca. Czy zakładany cel: uwrażliwienie młodych ludzi na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, został osiągnięty? Odpowiedź na to pytanie zdradza przygotowany film z udziałem wolontariuszy zaangażowanych w działalność organizacji.

– Jako dwie fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną dostrzegamy w społeczeństwie mocno zakorzenione stereotypy o tych osobach. Stereotypy przejmują młodzi ludzie, dlatego projekt, który realizujemy, ma na celu wyjaśniać, czym jest niepełnosprawność intelektualna, a co ważniejsze dawać możliwość spotkania się młodzieży z tymi osobami – tłumaczy Anna Siemieniec, koordynatorka projektu „Zmieniamy Świat serce po sercu”.

W ramach projektu zrealizowano w szkołach 53 warsztaty. Spotkania edukacyjne dla młodzieży oparte zostały na prezentacji filmu „Jestem”, którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Sam film dodaje śmiałości w relacjach i uświadamia, że osoby niepełnosprawne intelektualnie żyją takimi samymi pragnieniami i marzeniami, jak osoby w pełni sprawne.

Organizatorzy przekonali się, że realizowane warsztaty motywują uczestników, uczniów szkół, w których odbywały się zajęcia, do udziału we wspólnych przedsięwzięciach oraz podjęcia wolontariatu. Niektóre osoby wsparły fundacje Przyjazny Dom i L’ARCHE, o czym opowiadają w podsumowującym działania filmie.
– Na początku był stres. Nie wiedziałam czego się spodziewać. Jak przyszłam, wszyscy miło mnie przywitali i okazało się, że jest jak w rodzinie. Niepełnosprawni intelektualnie dają mi więcej, niż ja im. To ja się od nich uczę – podsumowuje Monika, wolontariuszka Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki. Kasia, druga wolontariuszka, mówi wprost, że jej opinia o osobach niepełnosprawnych intelektualnie się zmieniła: Kiedyś miałam ogromny żal, za to, co spotkało te  osoby, bo przecież nie są niczemu winne. Teraz przede wszystkim podziwiam je za radość życia. Michał natomiast dodaje: Myśląc o Fundacji, nie myślę o budynku, o tabliczce dotyczącej jej działalności, tylko myślę o Piotrku, o Waldku i o innych podopiecznych, z którymi miałem kontakt i z którymi dobrze się bawiłem.

Opinie wolontariuszy podziela większość osób biorących udział w warsztatach „Zmieniamy świat serce po sercu”. Najbardziej zaangażowani wolontariusze zostali zaproszeni przez realizatorów projektu na wycieczkę do Nysy.

Film „Daliśmy trochę, dostaliśmy więcej” został udostępniony w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=HDolwW67ERg. Organizatorzy wierzą, że zmiana w relacjach między młodymi ludźmi, a niepełnosprawnymi intelektualnie, jaka zaczęła się wraz z projektem będzie się rozwijać niezależnie od inicjatywy.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z siedzibą przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu, to wielofunkcyjny Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W Ośrodku prowadzone są: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej i Mieszkanie Chronione.

Więcej informacji: www.przyjaznydom.wroclaw.pl  

Kontakt dla mediów:
Mateusz Byś
tel.: 668 346 164Powrót do Aktualności →