Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wrocławska fundacja w finale „Albertiany”

Opublikowano w 2 marca 2016 przez admin

Niepełnosprawni z Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z Wrocławia wystawili spektakl inspirowany dramatem Shakespeare’a i wygrali.

Grupa teatralna Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z Wrocławia okazała się najlepsza podczas regionalnego przeglądu Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016. Zwycięska sztuka pt. „Burza” zostanie przedstawiona podczas wielkiego finału, który odbędzie się 14 marca w Krakowie.

Scenariusz spektaklu Przyjaznego Domu powstał na motywach zaczerpniętych z dramatu „Burza” Williama Shakespeare’a. W przedstawieniu świat szekspirowskich duchów został wykreowany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast postaci ludzkie zostały przedstawione za pomocą lalek. Poprzez utożsamienie się osób niepełnosprawnych z tajemniczym, a zarazem posiadającym niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie losy światem duchów, reżyserka chciała podkreślić wyjątkowość tych osób.

Przewodnim tematem spektaklu jest wolność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wołają ze sceny o to, by respektować ich prawo do wolności. Robią to jednak nie za pomocą bezpośrednich komunikatów i potocznego słownictwa, lecz za pomocą scenicznych metafor i szekspirowskich rymów. Spektakl stanowi ich osobistą wypowiedź, przygotowaną w procesie trwających przez okres ośmiu miesięcy prób oraz szczerych rozmów na temat ich własnej potrzeby wolności i miłości – tłumaczy Magdalena Celniaszek, odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza i grupy.

W eliminacjach regionalnych XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno–Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016 wzięło udział dwanaście grup. Reprezentowały one placówki z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Sztuki zostały wystawione 22 lutego na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Aktorzy z grupy teatralnej „Teatr pod Jabłonką”, istniejącej przy Środowiskowym Domu Samopomocy wrocławskiej Fundacji Przyjazny Dom, którzy zajęli I miejsce, zaprezentują swoją sztukę podczas finału, który odbędzie się już 14 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Czy wrocławscy widzowie będą jeszcze mieli szansę zobaczyć sztukę „Burza” w wykonaniu podopiecznych Fundacji? Autorzy nie zaprzeczają, ale szczegółów na razie nie zdradzają.

Pracę grupy teatralnej Fundacji Przyjazny Dom koordynuje Magdalena Celniaszek, stroje do spektaklu uszyły Agnieszka Piotrowska i Anna Knychała, muzykę napisał Wojtek Senus, a nad ustawieniem świateł czuwała Mariola Makowska.

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.

Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z siedzibą przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu, to wielofunkcyjny Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W Ośrodku prowadzone są: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej i Mieszkanie Chronione.

Więcej informacji: www.przyjaznydom.wroclaw.pl

 Powrót do Aktualności →