Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zaangażuj rodziny we wspólne pomaganie – wolontariat rodzinny na start!

Opublikowano w 17 grudnia 2013 przez admin

Zaangażuj rodziny we wspólne pomaganie – wolontariat rodzinny na start!
„Rodzina to podstawa!” – tak twierdzi zdecydowana większość Polaków. Aż 78% z nas uważa, że najważniejszą wartością, którą kierujemy się w życiu, jest szczęście rodzinne. Jak w takim razie sprawić, by czas spędzony razem z bliskimi był jak najbardziej wartościowy?

Odpowiedź jest prosta – zaangażować się w działania na rzecz innych całą rodziną!
W odpowiedzi na potrzeby Polaków Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z Fundacją PZU stworzyła Program „Wolontariat Rodzinny”. W ramach konkursu grantowego na najlepsze praktyki wolontariatu rodzinnego do wygrania jest 18 nagród!

Czym jest wolontariat rodzinny?

W ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” chcemy zachęcić rodziny do angażowania się w działania na rzecz innych. Wolontariat rodzinny nie stawia wolontariuszy przed trudnym wyborem: poświęcić czas rodzinie czy zaangażować się w działania społeczne? Wręcz przeciwnie – łączy te dwie sfery. Wspólne działanie tworzy pozytywne wzorce dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu, że rodzice zaangażują się w działania na rzecz innych wraz ze swoimi pociechami, mają szansę zbudować więzi oparte na wsparciu, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Na dodatek nie trzeba mieć wyjątkowych umiejętności ani być specjalistą w jakiejś dziedzinie – wystarczy chęć, by pomagać innym, a przy tym spędzić czas wspólnie z rodziną.

Konkurs grantowy na start!

W ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” ogłaszamy konkurs grantowy, w którym można zdobyć 6 grantów w wysokości do 7 000 zł i 12 grantów w wysokości do 3 000 zł. W konkursie startować mogą organizacje pozarządowe oraz instytucje samorządowe (jak np. biblioteki, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej).

Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy wypełnić prosty formularz aplikacyjny dostępny na stronie www.wolontariatrodzinny.pl. We wniosku należy również umieścić nazwiska minimum 3 rodzin, z którymi rozmawialiście i które chcą wesprzeć Wasze działania.
1 CBOS, Rodzina – jej współczesne znaczenie i rozumienie, marzec 2013.

Co można zrobić w ramach wolontariatu rodzinnego?

Wystarczy rozejrzeć się wokół, by dowiedzieć się, jakie są potrzeby mieszkańców i całej lokalnej społeczności. Wykorzystaj tę wiedzę i stwórz projekt wolontariatu, w który zaangażowane będą całe rodziny! Twoim celem może stać się np. odnowienie rozpadającego się placu zabaw, wytyczenie większej liczby ścieżek rowerowych w okolicy czy zorganizowanie ciekawych zajęć pozalekcyjnych dla maluchów – a wszystko to z pomocą rodzin wolontariuszy!

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa 15 stycznia 2014 r.
Więcej szczegółów na temat Programu „Wolontariat Rodzinny”, regulamin konkursu oraz formularz on-line znajdziesz na stronie www.wolontariatrodzinny.pl.

***
Zapraszam do kontaktu:

Magdalena Wachol
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
e-mail: m.wachol@filantropia.org.pl
tel. (22) 622 01 22, wew. 30.

Znajdź nas na Facebooku! www.facebook.com/wolontariatrodzinny

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce powstała w 1998 r. Najdłużej prowadzonym przez Akademię programem jest „Działaj Lokalnie”, którego celem jest wspieranie społeczności lokalnych. W ramach „Działaj Lokalnie” funkcjonuje 60 Ośrodków Działaj Lokalnie, które przeprowadzają konkursy grantowe dla lokalnych organizacji.

Dotychczas mieliśmy przyjemność współpracować z bibliotekami w trakcie realizowania projektów w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem Konkursu jest wspieranie bibliotek z małych miast i wsi. Biblioteki dzięki wygranym grantom mogą wprowadzać pozytywne zmiany w swoim środowisku, oferować coraz to nowe aktywności, animować życie kulturalne i zawiązywać nowe partnerstwa.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała dotychczas na rzecz organizacji pozarządowych poprzez otwarte konkursy grantowe ponad 33 miliony złotych, a w prowadzone przez nią programy zaangażowało się prawie 130 tysięcy wolontariuszy.

 

Więcej o nas: www.filantropia.org.plPowrót do Aktualności →