Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zapraszamy na kolejną edycję Żywej Biblioteki!

Opublikowano w 4 czerwca 2019 przez admin

Zapraszamy na spotkania w ramach kolejnej edycji Żywej Biblioteki, które odbędą się 7-8 czerwca 2019 r. w Mediatece (pl. Teatralny 5, Wrocław), w godzinach 12.00-20.00.

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece Książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, które stykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką Żywą Książkę, wchodzi z nią̨ w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością, mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się̨ na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się̨ czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

W poprzednich edycjach dostępnymi do rozmowy osobami byli między innymi: Muzułmanka, Były Bezdomny, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Osoba niewidząca, Osoba niesłysząca, Osoba ciemnoskóra, Romka, Katolik, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźczyni, Żydówka i inni.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu umieszczonymi na stronach internetowych:

www.zywabiblioteka.pl, www.mediateka.biblioteka.wroc.pl, www.zywabibliotekapolska.pl.

Miejsce: Mediateka, MBP 58, pl. Teatralny 5, Wrocław

Kiedy: 7-8 czerwca, godz. 12.00-20.00.

Kontakt:

Emilia Kubacka

Koordynator ds. promocji projektu Żywa Biblioteka
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – Mediateka
pl. Teatralny 5, 50-051 Wrocław,
tel. kom 698649974 e-mail: ekubacka@biblioteka.wroc.plPowrót do Aktualności →