Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

1. Dolnośląski Zlot Rowerowy

Opublikowano w 17 września 2017 przez admin

W dniach 30 września – 1 października odbędzie się pierwsza edycja Dolnośląskiego Zlotu Rowerowego spotykamy się w Henrykowie, gdzie Stowarzyszenie wraz z partnerami organizuje rowerową imprezę dla Dolnoślązaków i nie tylko. Wiodącym celem jest organizacja otwartego zlotu miłośników turystyki rowerowej i propagowanie aktywnego trybu życia. Dodatkowo w czasie zlotu będzie okazja do zawierania nowych znajomości, wymiany poglądów na rowerowe tematy itp. Pośrednimi celami są walory zdrowotne i poznawcze płynące z tej formy spędzania wolnego czasu.

Impreza ma charakter rajdów rowerowych, uczestnicy przejadą zaplanowane trasy na terenie województwa. Pierwszego dnia z uwagi na piknik planowana jest trasa w okolicach Ziębic i Henrykowa [ok. 40-50 km], drugiego dnia odbędzie się Dolnośląska Setka Rowerowa po drogach powiatu ząbkowickiego i strzelińskiego, dla pozostałych osób przygotujemy krótszą trasę ok. [40-50 km].

Miejsce zlotu

Zlot odbędzie się na terenach Klasztoru Księgi Henrykowskiej, położonego na terenach Gminy Ziębice. Historia Opactwa Cysterskiego w Henrykowie tworzona przez osiem wieków, stanowi niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Przez wieki kompleks ulegał licznym zniszczeniom i grabieżom, a mimo to do dzisiaj możemy podziwiać wiele zabytków. Jakie możecie poczytać na stronach Klasztoru, a w trakcie Zlotu będziecie mogli przekonać się na własne oczy. Dla uczestników, którzy będą chcieli zobaczyć klasztor przygotowano ulgowe bilety w cenie 5 zł.

Kto może zostać uczestnikiem?

Zgłosić się może każdy. Zachęcamy do udziału osoby indywidualne oraz rodziny, kluby i grupy rowerowe. Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby poniżej 18 roku życia muszą dostarczyć zgodę rodziców lub opiekuna. Natomiast osoby poniżej 16 roku życia mogą wziąć udział tylko pod opieką rodzica lub upoważnionego opiekuna.

Udział w imprezie jest płatny. Każdy uczestnik, który zgłosi się przez formularz elektroniczny  otrzyma: pamiątkowy numer uczestnika peletonu, pamiątkową odznakę, wodę oraz posiłek regeneracyjny, możliwość noclegu z 30.09-01.10 na własnej karimacie i śpiworze w Szkole Podstawowej w Henrykowie.

Jakie są zasady bezpieczeństwa?

Każdy uczestnik powinien posiadać sprawny rower, odpowiednio wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami. W czasie udziału w zlocie zabrania się ścigania, a uczestnikom zaleca się przejazd w kasku rowerowym. Po drogach poruszać się będziemy w kolumnach rowerowych składających się z maksymalnie 15 osób.

Przejazd odbywa się drogami publicznymi, zgodnie z zasadami ruchu drogowego tj. prawą stroną jezdni. Zabrania się jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy roweru oraz nóg na pedałach, zajeżdżania drogi innym uczestnikom zlotu i użytkownikom drogi, zwalniania lub zatrzymywania bez uzasadnionej przyczyny, wjeżdżania na chodniki utrudniając poruszanie się pieszym.

Jakie są nagrody?

Planowane jest losowanie nagród w trakcie pikniku na terenie klasztoru. Dodatkowo nagrodzeni zostaną: najstarszy uczestnik, najmłodszy uczestnik jadący samodzielnie,  najmłodszy uczestnik jadący z rodzicem [w przyczepce lub foteliku]

A również najliczniejsze grupy:  klub rowerowy, rodzina

Program

Pierwsza edycja zlotu potrwa dwa dni, w ramach niej przygotowano kilka propozycji zarówno dla aktywnych uczestników jak i osób towarzyszących, zachęcamy korzystania z bieżących informacji o wydarzeniu na facebook-u.

30.09 – wycieczka po terenach Gminy Ziębice

Pierwszego dnia trasa turystyczna po terenach Gminy o różnym podłożu, zarówno drogi publiczne, leśny dukty, trochę zwiedzania okolicznych atrakcji, a zakończenie piknikiem rowerowym.

08.00 – otwarcie biura zlotu, rejestracja, wydawanie pakietów itp.
09.30 – start pierwszych uczestników w kierunku Ziębic [trasa ok. 40 km w tym czasie zwiedzanie okolicznych atrakcji]
10.00 – program dla osób towarzyszących
możliwość przejazdu i zwiedzania Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach
możliwość zwiedzania Klasztoru Księgi Henrykowskiej
12.00 – otwarcie stoisk partnerów, wystawców itp.
15.00 – zakończenie rajdu wszystkich uczestników, poczęstunek
15.15 – start rowerowego pikniku
stoiska gastronomiczne
konkursy z nagrodami
nagrodzenie uczestników
panele dyskusyjne
znakowanie rowerów
występy lokalnych artystów

01.10 – 1. Dolnośląska Setka Rowerowa

Drugiego dnia głównym punktem programu będzie start rajdu na 100 km, poruszać się będziemy tylko i wyłącznie drogami publicznymi o nawierzchni w 95% asfaltowej, ok. 5% trasy będzie po asfalcie słabej jakości lub kostce brukowej. Dla pozostałych osób, dla których 100 km będzie za dużo będą dwie opcje, pierwsza kolejna trasa rekreacyjna po okolicach Henrykowa, lub udanie się na pętlę Dolnośląskiej Setki Rowerowej do Strzelina, skąd już nie udalibyście się dalej na drugą pętlę, a wracali do Henrykowa [ok. 60 km]

08.00 – śniadanie dla uczestników [którzy zarezerwują taką opcję]
08.15 – otwarcie biura Rowerowej Setki
09.15 – start 1. Dolnośląskiej Setki Rowerowej
09.30 – start rekreacyjnej trasy do 50 km
10.00 – program dla osób towarzyszących
17.00 – pasta party i zakończenie zlotu

Projekt „Rowerowy Dolny Śląsk” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego | www.dolnyslask.plPowrót do Aktualności →