Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

15 października – Dzień Solidarności z Uchodźcami we Wrocławiu

Opublikowano w 13 października 2015 przez admin

Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, w placówkach kultury, w organizacjach pozarządowych i w mediach ogłaszamy Dniem Solidarności z Uchodźcami.

W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!” Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.

Akcją Solidarności z Uchodźcami chcemy powiedzieć sobie nawzajem, wszystkim obywatelom i obywatelkom naszego kraju, że jest nas tyle, że damy radę pomóc wszystkim, którzy pomocy potrzebują. Chcemy pokazać, że ci, którzy wzniecają lęk, wrogość i niechęć wobec uchodźców, którzy posługują się mową nienawiści, nie mówią głosem całego społeczeństwa. W Polsce nie ma zgody na rasizm. Nie ma zgody na hejt wobec słabszych, bezbronnych i tych w potrzebie.

Wszystkich tych, którzy chcą okazać solidarność z uchodźcami/-czyniami i pomóc przezwyciężać wrogość wobec nich, albo po prostu dowiedzieć się więcej o obecnym kryzysie migracyjnym i poznać historię obcokrajowców, którzy na swój dom wybrali nasze miasto, zapraszamy 15 października na wrocławski Rynek.

Pokażmy, że jesteśmy otwarci na inność i że nasze miasto jest tolerancyjne.

godz. 16.00 – 18.00 – Żywa biblioteka (pomnik Fredry, Rynek)
Nigdy nie miałeś/-łaś kontaktu z migrantem lub migrantką? Zastanawiasz się jak wygląda ich życie w Polsce i dlaczego tu przybyli? Na te i inne pytania odpowiedzą wrocławscy migranci i migrantki.

godz. 16.30 – 17.45 – Solidarni z uchodźcami/- czyniami!
Amnesty International Grupa Wrocław odczyta fragmenty raportu o uchodźcach, przedstawiając ich indywidualne historie, a wrocławscy migranci i migrantki opowiedzą swoje. Gościem wydarzenia będzie dr Ziad Abou Saleh, socjolog Uniwersytetu SWPS.
Cały raport w języku angielskim możecie przeczytać tu: http://amnesty.org.pl/fileadmin/user_upload/Rozne/Hardship__Hope_and_Resettlement__Final_web_PDF.pdf
Jego fragmenty znajdziecie na blogu Amnesty International http://amnesty.org.pl/amnesty_blog/?p=1676

Będziemy też zbierać podpisy pod petycją dotyczącą zapewnienia uchodźcom bezpiecznej drogi do UE.

godz.18.00 – 20.00 (Tajne Komplety)
Prezentacja o obozie dla uchodźców i uchodźczyń w Calais we Francji (aktywistka QAlternatywie) oraz sytuacji na Węgrzech (członkinie Stowarzyszenia Nomada).
Zapraszamy do księgarni Tajne Komplety, gdzie będziecie mogli posłuchać o tym, jak wyglądają obozy dla uciekinierów i uciekinierek oraz jak oddolnie organizowana jest pomoc dla nich.

godz. 19.00 (Muzeum Etnograficzne)
Spotkanie z dr Ziadem Abou Salehem
Tych, którzy ponownie chcieliby zobaczyć się z dr Ziad Abou Salehem, socjologiem arabskim i wykładowcą SWPS, zapraszamy na ulicę Traugutta do Muzeum Etnograficznego.

Oprócz tego, w czasie całego wydarzenia będziemy zbierać pieniądze na bezpośrednią pomoc uchodźcom i uchodźczyniom przebywającym w tymczasowych obozach na Bałkanach.

Pieniądze można także wpłacać na subkonto Stowarzyszenia Nomada, przelew należy zatytułować “darowizna dla uchodźców”.
Numer konta: 88 1140 1140 0000 4690 1800 1010
link do zbiórki na FB: https://www.facebook.com/events/1646670155618505/

Koalicja Wrocław Wita Uchodźców to oddolna i nieformalna inicjatywa, służąca wspieraniu i inicjowaniu działań na rzecz poprawy losów uchodźców we Wrocławiu oraz podczas ich podróży do Europy.

Koalicja stawia sobie za cel prowadzenie debaty publicznej dotyczącej tematu migracji oraz dialogu z instytucjami władz lokalnych odnośnie podejmowanych przez nie działań na rzecz uchodźców.

Zależy nam na organizowaniu działań edukacyjnych o tematyce uchodźczej oraz angażowaniu ludzi z różnych środowisk w konkretne akcje pomocowe.

W skład Koalicji wchodzi kilkadziesiąt osób – przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych i grup nieformalnych (m.in. Stowarzyszenia Nomada, Infopunktu Łokietka, Inicjatywy 8 Marca, Rity Baum, Infomigratora Wrocław, Fundacji EkoRozwoju), przedstawicieli centrów kultury, dziennikarzy oraz osób prywatnych.

Kontakt:
kontakt@wroclaw-wita-uchodzcow.pl
www.wroclaw-wita-uchodzcow.pl
Wrocław Wita Uchodźców
www.facebook.com/wroclawwitauchodzcowPowrót do Aktualności →