Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Akcja Aktywizacji Senioralnej – zapraszamy do udziału w nowym projekcie Fundacji „Umbrella”!

Opublikowano w 20 września 2021 przez Ula Bandurowska

Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” zaprasza wszystkie osoby 60+ zamieszkałe na terenie Wrocławia do bezpłatnego udziału w projekcie „Akcja Aktywizacji Senioralnej”.

Limit osób w danych grupach jest ograniczony. O zakwalifikowaniu do udziału w zajęciach w danym bloku decydują kryteria oraz kolejność nadsyłania zgłoszeń.

Warunkiem udziału w projekcie jest:

  • miejsce zamieszkania – Wrocław;
  • wiek – 60+;
  • zaszczepienie przeciwko COVID-19.

Zapisy odbywają się elektronicznie (poprzez wypełnienie formularza zgloszeniowego dedykowanego konkretnym warsztatom) lub telefonicznie: 71 359 75 00.

Projekt objemuje warsztaty w ramach czterech bloków tematycznych:

I. Warsztaty ruchowe:
Podczas zajęć zajmiemy się pogłębianiem kontaktu z własnym ciałem, rozładowywaniem napięcia i regeneracją. Będziemy korzystać z praktyk i ćwiczeń ruchowych oraz oddechowych korzystając z metod zaczerpniętych z jogi, technik relaksacyjnych, analizy bioenergetycznej Lowena.

Prowadząca: Ewelina Seklecka- pedagożka, miłośniczka jogi. Ukończyła Szkołę Treningu Grupowego, Kurs Analizy Transakcyjnej, kurs medytacji Vipassana, jest w trakcie Szkolenia Psychoterapeutycznego w Analizie Bioenergetycznej A. Lowena. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty dla osób dorosłych, a od 2 lat pracuje z ciałem.

Terminy zajęć: 4.10.; 11.10.; 18.10.; 25.10.; 08.11.; 15.11.; 22.11.; 29.11.2021r.
Miejsce zajęć: Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Sektor 3” – ul. Legnicka 65, Wrocław
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/13LnnHjLRiD2jmn66 – UWAGA! Zapisy zakończone z powodu braku wolnych miejsc.


 

II. Warsztaty tańca tradycyjnego:
Zajęcia taneczne oparte o polskie tańce tradycyjne i tańce w kręgu. Uczestnicy poznają wybrane polskie tańce tradycyjne jak np. chodzony, mazurki oraz niektóre z tańców europejskich z bazy etnografa i choreografa Bernharda Wosiena. Uczestnictwo w zajęciach nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności. Tańce w kręgu jak i tańce korowodowe charakteryzują się mało skomplikowanymi elementami choreograficznymi. Bycie w kręgu zaś jest bezpiecznym sposobem na zaspokojenie potrzeby wsparcia czy bycia we wspólnocie.

Prowadząca: Magdalena Młodzianowska – Chilmon –  etnolożka (Uniwersytet Wrocławski), animatorka kultury o specjalizacji tanecznej i arteterapeutycznej (Policealne Studium Animatorów Kultury „SKiBA”), tancerka. Swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów terapii tańcem prowadzonych przez Beatę Marecką-Zehetbauer (organizator Instytut im. Jerzego Grotowskiego), Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego w Kaliszu, szkoleń „Mały Kolberg na Dolnym Śląsku” (organizatorzy – Mały Kolberg, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Ważka) oraz licznych warsztatach tanecznych z elementami zabaw ludowych (m.in. u Piotra Zgorzelskiego – Akademia Tańca Tradycyjnego).

Terminy zajęć:  06.10.; 13.10.; 20.10.; 27.10.; 03.11.; 10.11.2021r.
Miejsce zajęć: Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Sektor 3” – ul. Legnicka 65, Wrocław
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/RPRozzrfP3z7aXEB9 UWAGA! Zapisy zakończone z powodu braku wolnych miejsc.


 

III. Warsztaty kulinarne:
Warsztaty „Domowa piekarnia” – warsztaty mają na celu zaznajomić uczestników z prostymi sposobami na własny wypiek pieczywa typowego dla regionu Dolnego Śląska. Domowy chleb czy bułki to nie tylko zapewnienie sobie wysokiej jakości żywności, ale i radość z pracy własnych rąk i spora oszczędność.

Warsztaty „Własna spiżarnia” – warsztaty mają na celu zaznajomić uczestników z technikami przechowywania żwyności (kiszenie, zasalanie, paseryzowanie) typowej dla regionu Dolnego Śląska oraz wiedzą nt. konstruowania urozmaiconej, sezonowej i ekonomicznej diety. Podczas zajęć będziemy koncentrować się na wartościach odżywczych różnych produktów, istocie sezonowej diety i korzyści z robienia lokalnych zakupów.

Prowadzący: Fundacja Food Think Tank

Terminy zajęć: 19.10. – warsztat domowa piekarnia – godz. 10.00 – 14.00
26.10. – warsztat własna spiżarnia – godz. 10.00 – 14.00
09.11. – warsztat domowa piekarnia – godz. 10.00 – 14.00
16.11. – warsztat własna spiżarnia – godz. 10.00 – 14.00
Miejsce zajęć: Galeria Bielany – Studio Między Stołami – UWAGA! Organizator zapewnia transport dla uczestników warsztatów.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/g3WJ1xJsrGEaKp9y7


 

IV. Jesienne warsztaty rozwojowe:
Proponowane zajęcia mają umożliwić uczestnikom refleksję na własną wrażliwością,
emocjonalnością, dojrzałością. Podczas cyklu spotkań seniorki i seniorzy będą mieli okazję
dyskutować na temat własnych przekonania nt. męskości i kobiecości oraz dojrzałego wieku, zyskają narzędzia do zwiększania świadomości własnych potrzeb i pragnień. Podejmą refleksję nad wybranymi rolami przypisywanymi kobietom i mężczyznom, stereotypami i modelami kobiecych i męskich zachowań – spróbują odkryć istotę kobiecości i męskości. Celem proponowanych spotkań jest zatem dostrzeżenie niezwykłej złożoności kobiecości i męskości, a także ich różnorodnych reprezentacji wyłaniających się z mitów, baśni i legend.

Prowadzące: dr Bogna Bartosz – która zajmuje się zawodowo psychologią od prawie 40 lat. Stara się odkryć czynniki decydujące o wysokiej jakości życia osób w różnym wieku, w tym 60+. Jest autorką i współautorką 70 artykułów oraz 6 książek. Autorka i redaktorka min. książek: „ Kobiety i mężczyźni. Komunikacja. Relacja. Społeczeństwo.” i „Wymiary kobiecości i męskości. Od psychobiologii do kultury”. Od wielu lat realizuje projekty na rzecz osób starszych. Jest przewodniczącą Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej, kierowniczką studiów podyplomowych z zakresu Psychogerontologii w UWr.

Ilona Zakowicz – pedagożka i kulturoznawczyni. Od ponad 10 lat współpracuje z osobami starszymi i na ich rzecz. Jest nauczycielką akademicką, edukatorką, kierowniczką Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie oraz Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, członkinią krajowych i międzynarodowych zespołów projektowych i badawczych, autorką programów szkoleń, warsztatów oraz 30 publikacji naukowych z zakresu andragogiki, gerontologii, kulturoznawstwa.  Interesuje się antropologią kulturową, innowacjami w edukacji, polityką senioralną oraz kulturą popularną – zwłaszcza problematyką ciała i kobiecości w kulturze współczesnej.

Terminy zajęć: 06.10.; 13.10.; 20.10.; 27.10.; 03.11.; 10.11.2021r.
Miejsce zajęć: Fundacja Opieka i Troska – ul. Kiełczowska 43/6, Wrocław
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/DYNrXUwLHBYkgwwX7


Więcej informacji oraz zapisy telefoniczne:
Urszula Bandurowska
koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”
u.bandurowska@sektor3.wroclaw.pl
tel. 71 359 75 00

Projekt „Akcja Aktywizacji Senioralnej” finansowany jest ze środków Gminy Wrocław. Powrót do Aktualności →