Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Debata otwarta „Z Widokiem na Człowieka”

Opublikowano w 4 grudnia 2018 przez admin

W  70. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapraszamy do rozmowy na temat kondycji poszanowania godności ludzkiej wczoraj i dziś. Bohaterami naszego spotkania będą uchodźcy uciekający przed wojną i poszukujący schronienia w innymi kraju. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na spotkanie „Z Widokiem na Człowieka”, które odbędzie się 11 grudnia o godz.17: 00 w Domu Europy we Wrocławiu.

Rok 1948. Wyniszczona wojną Polska z trudem podnosi się z ruin, a mimo to, na zaproszenie władz, do kraju przybywają tysiące greckich i macedońskich dzieci – ofiar toczącej się w Grecji wojny domowej. Polacy dzielą się z nimi pracą i traktują jak swoich sąsiadów.

Współczesna Polska, członek Unii Europejskiej, kraj zaliczany do 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.  Sondaże opinii publicznej wskazują, że Polacy w zdecydowanej większości są przeciwko przyjmowaniu uchodźców z Syrii, gdzie wojna pochłania miliony ofiar.

Jak to możliwe, że przed laty Polacy byli skłonni pomagać tym, którzy znaleźli się w potrzebie i zostali zmuszeni, by opuścić swoją ojczyznę, a „od dzisiejszych uchodźców Polska bezwstydnie odwraca się plecami”? Czy legendarna polska gościnność jest „nadużyciem” w stosunku do ofiar wojny?

W  70. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapraszamy do rozmowy zarówno o uchodźcach przybywających do bram Europy, jak i o nas samych, Polakach – Europejczykach, których stosunek do uchodźców zmienił się w ostatnich latach diametralnie.   Problem uchodźstwa jest dziś aktualny jak nigdy wcześniej. Nie było na świecie tak wielu uchodźców jak w naszych czasach. W raporcie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka z 2017 roku czytamy, że uchodźcą jest co 110 osoba na świecie.

Punktem wyjścia do rozważań podczas debaty będzie książka Dionisiosa Sturisa „NOWE ŻYCIE. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji” . Goście spotkania zmierzą się z następującymi pytaniami: dlaczego solidarność z uchodźcami we współczesnej Europie bardziej dzieli niż łączy? Jak wygląda ucieczka przed wojną do Europy? Z jakimi wyzwaniami i szansami spotyka się Syryjczyk mieszkający w Polsce?

W debacie wezmą udział:

Alina Czyżewska – aktorka Teatr Miejskiego w Gliwicach, aktywistka obywatelska i autorka bloga „Listy z wakacji do Jarka i Beaty”, która spędziła wakacje 2017 i 2018 roku na wyspie Lesbos, gdzie pracowała jako wolontariuszka z uchodźcami. Członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Dionisios Sturis – dziennikarz i reporter, potomek greckich uchodźców, autor książki „NOWE ŻYCIE. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”. Jako korespondent polskich mediów towarzyszył uchodźcom szukającym schronienia w Europie i relacjonował przebieg kryzysu w Grecji.  W 2012 r. otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy za swój debiut literacki „Grecja. Gorzkie pomarańcze”

Feras Thadros – Syryjczyk mieszkający w Polsce, do 2012 roku pracował dla biura UNHCR w Damaszku. Edukator międzykulturowy w Fundacji Ocalenie, tłumacz z języka arabskiego i angielskiego, nauczyciel języków obcych w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym w Warszawie.

Debatę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka i reporterka radia TOK FM, w którym prowadzi audycję „Światopogląd”. Jako reporterka podróżowała na Białoruś, do Gruzji, Ukrainy, Tunezji, Egiptu czy Mjanmy. W swojej pracy publicystycznej porusza tematy związane z poszanowaniem praw człowieka, ruchami społecznymi, sprawami zagranicznymi. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału do dnia 11.122018 na bit.ly/ZWidokiemnaCzłowieka oraz pod numerem 71 324 09 00.Powrót do Aktualności →