Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Debata „Z Widokiem na zwalczanie dezinformacji”

Opublikowano w 12 czerwca 2018 przez admin

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę”, poświęconą kwestiom dezinfomacji i rozprzestrzenianiu fałszywych wiadomości. Spotkanie odbędzie się 19 czerwca o godz.16.00 w Domu Europy we Wrocławiu.

Czy dajesz się nabrać na „fake news”?
Dlaczego dezinformacja zagraża demokracji?
Czym różni się koń trojański od wojny cyfrowej?

Dezinformacja na dużą skalę, prowadzona w znacznej mierze poprzez wprowadzające w błąd lub wręcz fałszywe informacje, jest dużym wyzwaniem dla Europy.

Fałszywe wiadomości, zwane „fake news”, składają się z możliwej do zweryfikowania, fałszywej lub wprowadzającej w błąd informacji, która jest tworzona, prezentowana i rozpowszechniana w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznej lub celowego oszukiwania społeczeństwa i może powodować szkodę społeczną. Zjawisko to ma większy wpływ niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ każdemu łatwiej jest publikować i udostępniać wiadomości lub informacje online.

Przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 r. przez Komisję Europejską konsultacje społeczne pokazały, że aż ponad 97% obywateli UE twierdzi, że spotyka się z fałszywymi informacjami, w tym z nich 38% codziennie, a 32% raz na tydzień. 74% uważa portale społecznościowe i aplikacje do przesyłania wiadomości za główne kanały, przez które można natknąć się na fałszywe wiadomości.

Wśród respondentów panuje przekonanie, że fałszywe wiadomości mogą wyrządzić szkodę społeczeństwu, w szczególności w kwestiach politycznych, imigracji, mniejszości i bezpieczeństwa. Sprawdzanie faktów za pośrednictwem niezależnych wiadomości i organizacji społeczeństwa obywatelskiego jest uważane za metodę, która lepiej przyczynia się do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się dezinformacji w Internecie. Jednak 70% obywateli uważa, że platformy społecznościowe nie robią wystarczająco dużo, aby pomóc użytkownikom w sprawdzaniu informacji przed udostępnieniem ich w internecie.

Zapraszamy na debatę, w której udział wezmą:

dr hab. Bartosz Bolechów – kierownik zakładu Badań nad Konfliktami i Przemocą Polityczną w Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, były członek Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP,

Dorota Głowacka – Prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ,

Jakub Kalenský – członek zespołu East StratCom Task Force w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, prowadzącego kampanię EU vs Disinfo

Ian Vollbracht – Kierownik Wydziału, badacz we Wspólnym Centrum Badawczym  Komisji Europejskiej, lider projektu badawczego „Targetowanie w mediach społecznościowych i przyszłość demokracji”.

Debatę poprowadzi redaktor Michał Niewiadomski.

Debata „Z Widokiem na zwalczanie dezinformacji” odbędzie się we wtorek 19 czerwca o godz. 16:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.

Zapewniamy tłumaczenie polski-angielski.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 18.06.2018 na www.bit.ly/widok_dezinformacja, mailowo na ec-wroclaw@ec.europa.eu  lub telefonicznie na 71 324 09 04.

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny.Powrót do Aktualności →