Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dni Kina Amatorskiego czas zacząć

Opublikowano w 23 kwietnia 2015 przez admin

29 i 30 kwietnia odbędą się we Wrocławiu Dni Kina Amatorskiego. Impreza poświęcona jest wszystkim miłośnikom oraz twórcom filmu niekomercyjnego. Mieszkańcy Wrocławia znów będą mieć okazję, aby obejrzeć filmy w od dawna już zamkniętej sali kinowej w budynku NOT (kiedyś m.in. kino Atom).

Pierwszego dnia o godzinie 12:00, odbędą się warsztaty z inscenizacji filmowej w CRZ Krzywy Komin. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi o godzinie 16:00 w barze wegańskim Vega (sala na piętrze), który na 2 dni zmieni się w klub festiwalowy. Tam też zostaną odczytane referaty poświęcone filmowi amatorskiemu oraz dojdzie do dyskusji na temat kondycji kina amatorskiego w Polsce. Wśród zaproszonych gości są m.in. Paweł Janicki (WRO Art Center) i Małgorzata Anna Jakubowska (festiwal KAN).

Część filmowa rozpocznie się nieopodal, bo w Sanatorium Kultury (ul. Przejście Garncarskie 2) o godzinie 18:00. Zobaczymy wówczas filmy wybrane z comiesięcznych pokazów, które od ponad roku organizuje Klub Realizatorów Filmowych. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie jam session.

Drugi dzień DKA rozpocznie się od dalszej części warsztatów w CRZ Krzywy Komin, gdzie realizowane będą zadania praktyczne. O godzinie 15:00 w Vedze dojdzie do rozstrzygnięcia konkursu filmowego pt. „Kręć koty”. Przybyłym na miejsce laureatom zostaną wręczone nagrody. Kolejna część wydarzeń, odbędzie się w budynku NOT (ul. Piłsudskiego 74), w sali kinowej, gdzie niegdyś funkcjonowało kino Atom. Widzowie zobaczą tam w pierwszej kolejności retrospektywę Janiny Matejuk, wrocławskiej emerytki, która od ponad 30 lat kręci filmy amatorskie. Jej najnowszy film otrzymał w zeszłym roku nagrodę Złotego Jaszczura. Po projekcji organizatorzy zaproszą do rozmowy z przybyłą autorką.

O godzinie 19:00 w tej samej sali wyświetlone zostaną 2 bloki premier. W pierwszym widzowie zobaczą filmy: „Video Games”, „Wycieczka” i „Operacja Srogi Gnój”. Na drugi blok składają się filmy: „Szczęśliwe dni”, „Conan the Ciemmerian” i „Wałensa: Początek”. Po każdym bloku odbędzie się dyskusja z zaproszonymi twórcami. Filmy premierowe zrealizowane po 2014, prezentując sobą różne style oraz gatunki, oddają obraz obecnej kondycji filmu amatorskiego.

Dni Kina Amatorskiego zakończą się uroczystą Galą Filmowca Amatora w Sanatorium Kultury o godzinie 22:00. W swobodnej atmosferze twórcy oraz miłośnica kina, będą mogli się wzajemnie integrować oraz wymieniać doświadczeniami.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie www.dka.wroclaw.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenie w ramach Dni Kina Amatorskiego jest darmowy.Powrót do Aktualności →