Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

JUŻ PO RAZ JEDENASTY OTWIERAMY ŻYWĄ BIBLIOTEKĘ

Opublikowano w 2 czerwca 2015 przez admin

12 i 13 czerwca w Mediatece ruszy nietypowa wypożyczalnia – Żywa Biblioteka, w której naprawdę można czytać z drugiego człowieka jak z otwartej książki. Żywej Książki.

Ich „okładki” niekiedy wyróżniają się na tle innych – mają inny kolor skóry, jeżdżą na wózku inwalidzkim, są niewidome, często jednak z pozoru wyglądają tak jak większość – dopiero tytuł zdradza, jaką treść może w sobie zawierać. Żywe Książki podzielą się swoją historią, odpowiedzą na zadawane pytania –  w kameralnych rozmowach Książka-Czytelnik.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny. Żywymi książkami są ludzie, którzy w życiu codziennym doświadczają dyskryminacji, choćby z powodu koloru skóry, niepełnosprawności, wyznawanej religii, poglądów czy swojej przeszłości. Każdy czytelnik, po przyjściu w tych dniach po Mediateki, może wybrać sobie, czyją historię chciałby usłyszeć, z kim porozmawiać, komu zadać nurtujące go pytanie. Bibliotekarz, posługując się katalogiem, wskaże, jakie Żywe książki są dostępne i pokieruje w odpowiednie miejsce.

W tegorocznej edycji Żywej Biblioteki w katalogu Żywych Książek znajdziemy m.in. Muzułmanina, Żydówkę, Osobę Ciemnoskórą, Byłego Więźnia czy Feministkę. Natomiast czytelnikiem Żywej Książki może być każdy – jedynym ograniczeniem jest czas, rozmowa nie powinna trwać dłużej niż 30 min. Ale wypożyczać można dowolną liczbę książek. Regulamin Żywej Biblioteki nie różni się specjalnie od regulaminów innych bibliotek – przede wszystkim książce należy się szacunek, nie wyklucza on dyskusji czy wymiany poglądów.

Nosimy w sobie pewne stereotypy i uprzedzenia, niekiedy dyskryminujemy osoby różniące się od nas samych – często takie postawy wynikają z niewiedzy i niezrozumienia. Żywa Biblioteka umożliwia lepsze poznanie drugiej osoby – na pierwszy rzut oka różniącej się od nas wyglądem, strojem czy poglądami. Warto porozmawiać, by odkryć czy stereotypowe postrzeganie nie jest krzywdzące i czy przypadkiem z tą osobą więcej nas łączy, a nie dzieli.

Obecna edycja Żywej Biblioteki to już jedenaste spotkanie czytelników z Żywymi Książkami – każde cieszy się sporym powodzeniem.

Oprócz spotkań z Żywymi Książkami, w ramach Żywej Biblioteki w sobotę 13 czerwca odbędą się dwa warsztaty, tematycznie powiązane z dyskryminacją:

  • „Przejawy rasizmu w języku polskim – Inny? Swoi? Obcy?” w godz. 9:00–12:00 – warsztat kierowany zapisy mailowe (do 5 czerwca): dora_kozlowska@op.pl . Prowadzące dr Margaret Amaka Ohia oraz mgr Dorota Kozłowska.
  • „Kultura osób niesłyszących z elementami nauki języka migowego” w godz. 12:30–14:30  – będzie mógł w nim wziąć udział każdy chętny, zapisy mailowo do 5 czerwca: magdalena.konopka@diversja.org

Żywa Biblioteka, 12-13 czerwca 2015 r. , godz. od 12:00 do 20:00, Mediateka, pl. Teatralny 5, Wrocław.

Projekt jest finansowany ze środków Gminy Wrocław.Powrót do Aktualności →