Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lalka 5D – słuch i wzrok versus lewa i prawa półkula mózgu

Opublikowano w 12 grudnia 2016 przez admin

Szanowni Państwo, z przyjemnością zapraszam Państwa na adaptację niekwestionowanego dzieła polskiej literatury, którym jest „Lalka” B. Prusa, w reżyserii J.W. Hasa z 1968 roku.

Powieść ta, napisana u schyłku XIX wieku, o nieszczęśliwej miłości, konfliktach romantyka i pozytywisty, niewątpliwie jest wszystkim znana, a rola Beaty Tyszkiewicz – uznana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii kina polskiego.

Pokaz odbędzie się w atelier filmu, czyli dokładnie w miejscu, w którym powstawał w 1968 roku. Przed oczami widzów ukażą się dwa ekrany. Na pierwszym z nich zaprezentujemy, wykorzystując technikę przekazywania treści osobom niesłyszącym, bądź niedosłyszącym (napisy), wyróżniki głównych postaci, cechy charakterystyczne epoki romantyzmu i pozytywizmu, etc.
Drugi ekran będzie przekaźnikiem treści filmu. W ten sposób chcemy zbudować nietypową i wyjątkową oprawę do adaptacji powieści B. Prusa. Połączymy Państwa słuchawkami – i w ten sposób wykorzystamy zmysł słuchu.

Naszym celem jest skoncentrowanie na dwóch zmysłach: wzroku i słuchu, tak by przez eksperymentalne wykorzystanie sensoryki wywołać dyskusję i zastanowić się nad wiodącą półkulą mózgową: kreatywność versus racjonalizm – prawa czy lewa półkula, która z nich jest wiodącą u Państwa? Określamy w ten sposób, czy przodują czynniki racjonalne (postrzeganie rzeczywistości przez pryzmat liczb, danych, faktów), czy też irracjonalne (myślenie kreatywne, twórczość, intuicja). Jest to istotna informacja dla Seniorów, którzy poprzez stymulowanie prawej półkuli mózgu – i w ten sposób kreatywności i twórczości, minimalizują ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Na każdy spektakl przewidujemy 100 osób: 50 par, które połączymy słuchawkami.

Termin pokazu:

•        15.12.2016 – godz. 12.00-13.30

Wstęp jest bezpłatny. Zadanie jest finansowane ze środków Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Miejsce pokazu: Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1 (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych).

Kontakt z organizatorem i rezerwacja miejsc: dr inż. Aleksandra Sus: +48 509 599 254.
Dolnośląski Instytut Doradczy: www.did.edu.pl

 



Powrót do Aktualności →