Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lato w Synagodze pod Białym Bocianem

Opublikowano w 13 sierpnia 2013 przez admin

W niedzielę, 18 sierpnia o godz. 17:00 Synagogę pod Biały Bocianem we Wrocławiu wypełni charyzmatyczna muzyka projektu „Pozdrowienia z Jidyszlandu” duetu Karoliny Cichej i Piotra Domagalskiego.

Premiera projektu „Pozdrowienia z Jidyszlandu” odbyła się w maju tego roku podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska 2013.

Na koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” złożą się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w Tykocinie, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc – jak „Bialystok main heim”.

„Karolina Cicha jest dla mnie charyzmatyczna wokalistka i kompozytorką obdarzona niezwykłą wrażliwością na poetycką frazę. „Pozdrowienia z Jidyszlandu” to najnowsze dzieło Karoliny, które powstaje specjalnie na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska 2013, gdzie w maju tego roku będzie jego premiera. Projekt narodził się z jej fascynacji muzyczną tradycją, z której wydobywa w sobie tylko wiadomy sposób to co najcenniejsze – pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów, oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem.”
– Miron Zajfert Dyrektor Artystyczny Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

Piotr Domagalski – kontrabasista, gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, współzałożyciel zespołu „Levity”. Zajmuje się muzyką improwizowaną, a także aranżowaniem i komponowaniem. W studio i na scenie współpracował z wieloma znaczącymi postaciami polskiej i nie tylko sceny muzycznej, m. in. Januszem Muniakiem, Toshinori Kondo, Bach Festival Leipzig Orchestra, Marylą Rodowicz, Tatianą Okupnik, Mają Kleszcz, Marcinem Maseckim, Stanem Borysem, Katarzyną Groniec, Gabą Kulką i wieloma innymi.

Odsłona jidysz koncertu „Wieloma językami”

Koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” jest rozwinięciem projektu „Wieloma językami”, w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto – w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof.

Na jesieni tego roku ukaże się album „Wieloma językami”

„Białystok majn hejm”
http://www.youtube.com/watch?v=kcdNC90tng8
Karolina Cicha – wokal, sammler, klawisze, akordeon
Piotr Domagalski – bas, kontrabas, gimbri

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem

Rezerwacja biletów:
E-mail: bilety@fbk.org.pl
Tel.: 71 782 81 23 lub 71 341 89 47

Bilety dostępne w Centrum Informacji Żydowskiej, księgarnio – kawiarni Cocofli (ul. Włodkowica 7-9, Wrocław), Restauracji Steinhaus (ul. Włodkowica 11, Wrocław) oraz na godzinę przed każdym koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica 5a, Wrocław)

Patronat honorowy Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Koncert dofinansowany ze środków Gminy Wrocław oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Powrót do Aktualności →