Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Odwiedź Żywą Bibliotekę we Wrocławiu i porozmawiaj z Uchodźcą, Gejem, Feministką i Katechetką.

Opublikowano w 11 grudnia 2018 przez admin

Przyjdź na Żywą Bibliotekę poznaj i porozmawiaj z Żywymi Książkami. Są nimi ludzie, ale w tym wyjątkowym dniu można czytać z nich jak z otwartej księgi. Podczas rozmowy twarzą w twarz możesz zadać im nawet najdziwniejsze i najbardziej intrygujące pytania. 

Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Został uznany przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, szacunek i różnorodność.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. W trakcie najbliższej edycji Żywej Biblioteki we Wrocławiu będzie można porozmawiać m.in. z Ateistą, Dorosłym Dzieckiem Alkoholika, Eko-Aktywistką, Feministką, Freeganinem, Gejem, Katechetką, Księdzem, Mamą dziecka z zespołem Aspergera, Mamą Osoby Niepełnosprawnej, Osobą HIV+, Osobą niepełnosprawną na wózku, Osoba niesłyszącą, Osobą z chorobą psychiczną, Parą homoseksualną, Policjantem, Rosjanką, Syryjskim Uchodźcą, Trzeźwiejącym Alkoholikiem, Uchodźczynią z Donbasu, Ukrainką, Wietnamką oraz Żydem. Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Żywa Biblioteka we Wrocławiu odbędzie się 14 i 15 grudnia 2018 r. w godz. 12.00 – 20.00 w Mediatece przy pl. Teatralnym 5.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/321979321865365/

Żywa Biblioteka jest organizowana przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszenie Diversja i Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej UP-DATE we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu w ramach projektu „Liderzy Dialogu Międzykulturowego” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.Powrót do Aktualności →