Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Piłsudski – Wyspiański – Herbert. Druga odsłona Czytania w Ciemnościach

Opublikowano w 9 lipca 2018 przez admin

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum zaprasza 12 lipca 2018 (czwartek) o godzinie 17.00 na spektakl „Spotkanie”, który jest drugą częścią projektu „Czytanie w ciemnościach. Piłsudski – Wyspiański – Herbert”. Spektakl odbędzie się w MiserArt — strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia (ul. Cybulskiego 35 a, Wrocław).

„Spotkanie” składa się z dwóch części. Część pierwsza oparta jest na prawdziwych faktach i opowiada o ważnych, ale prawie zupełnie nieznanych szerszej publiczności epizodach z ostatnich lat życia Stanisława Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora „Wesela” dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych.

Natomiast druga część zbudowana jest na fragmentach sztuki Wojciecha Tomczyka pt. „Marszałek”  i opowiada o jednym z najmniej znanych momentów historii Europy dwudziestego wieku – planowanej przez Piłsudskiego interwencji zbrojnej w Niemczech, około 1933 roku. Plany tej interwencji miały związek z rozwojem sytuacji wewnętrznej w Niemczech i narastającą agresją reżimu hitlerowskiego. Podstarzały, chory i zmęczony Marszałek ma podjąć decyzję o rozpoczęciu blitzkriegu przeciwko Niemcom.

Reżyseria, scenariusz: Andrzej Ficowski

Muzyka, dźwięki: Jacek Modliński

Aktorzy: Paweł Kutny, Dariusz Lech

Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum

Po spektaklu odbędą się warsztaty z udziałem twórców oraz publiczności.

Wstęp bezpłatny.Powrót do Aktualności →