Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Piosenki „Solidarności” zaśpiewamy we Wrocławiu już 13 grudnia!

Opublikowano w 2 grudnia 2014 przez admin

13 grudnia 2014 r. miną 33 lata od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Aby upamiętnić działania ruchu antykomunistycznego z tamtego okresu, Miasto Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu – wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych.

Wszyscy znamy utwory takie jak Mury czy Ballada o Janku Wiśniewskim. Muzyczny dorobek „Solidarności” jest jednak o wiele bogatszy. Pieśni powstałe i śpiewane w czasie stanu wojennego nierzadko mają niezwykłą historię. Piosenka dla córki, Sierpniowa piosenka, Najpiękniejsza w klasie robotniczej, Wejdą, nie wejdą, Zielona WRON-a –  podtrzymujące na duchu, przepełnione symboliką, metaforyczne, refleksyjne, komentujące rzeczywistość, wyrażające złość, odwagę, sprzeciw, ale i żartobliwe, ironiczne, z przymrużeniem oka. Śpiewane w internacie, w domach, w kościołach; powtarzane, przepisywane, dopisywane – żyły swoim życiem.

Niektóre stały się hymnami i symbolami, a ich twórcy i wykonawcy bardami, inne każdy śpiewał po swojemu, jeszcze inne zachowały się w pamięci tylko nielicznych.

Z okazji  25-lecia wolnej Polski Miasto Wrocław przygotowało również szczególną publikację – śpiewnik Piosenki „Solidarności” – i zaprasza do wspólnego śpiewania.

„Poprzez ten drobny gest chcemy wyrazić swoje uznanie i szacunek dla wszystkich działaczy »Solidarności« oraz przybliżyć wrocławianom muzyczną spuściznę tego ruchu” – mówi o wydaniu śpiewnika Piosenki „Solidarności” Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Zachęcamy do udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych wszystkich, bez względu na wiek. Dla dzieci i młodzieży wydarzenie to może stać się fascynującą i pouczającą lekcją najnowszej historii.

Termin: 13 grudnia godz. 16.30
Miejsce: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1

Po koncercie o godz. 18.30 w Katedrze Wrocławskiej odbędzie się Msza św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Wrocław we współpracy z partnerami.Powrót do Aktualności →