Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Rusza zbiórka. Rowerowi Ambasadorzy pomogą potrzebującym.

Opublikowano w 26 sierpnia 2014 przez admin

30 sierpnia o godz. 18:00 w BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) rozpocznie się zbiórka starych rowerów, które dzięki Ambasadorom „Rowerowego Wrocławia” zostaną odnowione oraz bezpłatnie przekazane osobom wskazanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

„Rowerowy Wrocław” to oddolna inicjatywa wrocławian- zgłoszony przez nich do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego projekt #269 zakłada uzupełnienie sieci tras rowerowych w centrum. To dopiero początek, bo wolontariusze projektu #269 szykują  kolejne wydarzenia dla całych rodzin.

Zbiórka 30 sierpnia będzie częścią finisażu wystawy „Velodream“ w ramach OUT OF STH 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej. Akcja jest próbą wdrożenia idei „reuse”, czyli ponownego użycia rowerów. – Zakładamy, że wielu wrocławian z pewnością ma w piwnicy stary rower, na którym już nie jeździ, ale też nie za bardzo wie, co z nim zrobić i ani za naprawę, ani za sprzedaż jakoś nie mogą się zabrać. Z drugiej strony w naszym mieście nie brakuje osób, których na nowy rower zwyczajnie nie stać. – mówi Bruno Zachariasiewicz, pomysłodawca akcji, na co dzień przedsiębiorca, a od kilku tygodni Ambasador „RW”.

Część rowerów zebranych w BWA zostanie zreperowana na miejscu przy użyciu stacji iBombo, a resztę odnowią mechanicy-specjaliści z „RW”. Naprawione egzemplarze trafią do potrzebujących w trakcie Dni Wolontariatu na Wyspie Słodowej organizowanych przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Nowi właściciele otrzymają również zaproszenie na bezpłatne zajęcia w Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy, która skupia się na bezpiecznym i przepisowym ruchu jednośladem po mieście. Zeszłoroczna edycja szkoły cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wrocławian.  – Takie praktyczne przeszkolenie będzie doskonałym uzupełnieniem prezentu, jakim jest darmowy rower – mówi Kuba Nowotarski z „RW”.

Wśród Ambasadorów „RW”, których jest już prawie 200, są studenci, architekci, mechanicy, pracownicy kultury i nauki, sprzedawcy, nauczyciele i in. Jak napisali na swojej stronie: „Rower to dla nas więcej niż niedzielna przejażdżka, to nasz transport codzienny”. Połączyła ich chęć działania w ważnej dla nich sprawie i postanowili wykorzystać szansę, jaką daje Wrocławski Budżet Obywatelski. Oprócz prężnie działającej grupy wolontariuszy, akcję wspierają też znani mieszkańcy Wrocławia – m.in. Konrad Imiela – aktor, reżyser i Dyrektor Teatru Capitol, raper LUC czy Ewa Skibińska – aktorka Teatru Polskiego.

„Rowerowy Wrocław” zakłada stworzenie wygodnych i bezpiecznych tras rowerowych w centrum miasta, zwłaszcza w miejscach, w których brakuje takich dróg lub kończą się one niespodziewanie, zmuszając cyklistów do kontynuowania jazdy między pieszymi na chodniku lub między samochodami na często aż nazbyt ruchliwej ulicy. Autorzy projektu sugerują więc trasy, których wykonanie sprawi, że ruch w centrum stanie się bezpieczniejszy dla wszystkich.

Więcej: www. 10kilometrow.pl, facebook.com/RowerowyWroclaw oraz pod hasztagiem #rowerowywroclaw.Powrót do Aktualności →