Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zainteresuj się i podziel się wodą!

Opublikowano w 17 sierpnia 2017 przez admin

Lato w pełni i choć największą falę upałów mamy już za sobą, wysokie temperatury szybko nas nie opuszczą. W gorące dni pamiętajmy o podstawowych zasadach chłodzenia i nawodnienia organizmu, pijmy dużo wody, a także zainteresujmy się osobami w naszym otoczeniu.

Woda uczestniczy we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Z uwagi na to powinniśmy sięgać po nią przynajmniej kilka razy dziennie. Jest to wyjątkowo ważne w okresie letnich upałów, podczas których znacznie wzrasta ryzyko odwodnienia. Woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie.

Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, schłodzenie się i niedopuszczenie do zasłabnięcia. W czasie upałów warto zadbać o tych, którym może jej brakować. Pamiętajmy szczególnie o seniorach, u których wraz z wiekiem słabnie poczucie pragnienia. Jeżeli w naszym otoczeniu są osoby starsze, upewnijmy się czy mają one dostęp do świeżej wody. Ważnym gestem z naszej strony będzie również odciążenie ich w codziennych obowiązkach.

W okresie letnim występują również inne zagrożenia związane z upałem. Temperatura w samochodzie wzrasta bardzo szybko. Nie wolno nawet na chwilę zostawiać w aucie dzieci oraz zwierząt. Należy także pilnować, aby nie przebywały one zbyt długo w miejscach, które są mocno nasłonecznione.

Woda z kranu?
W 2007 roku wrocławskie wodociągi wprowadziły w swoich zakładach produkcji nowoczesne instalacje filtrujące. Od tego czasu woda w naszych kranach spełnia najbardziej rygorystyczne unijne normy i nie odbiega jakościowo od tej dostarczanej mieszkańcom wielu europejskich miast. Woda, którą produkujemy z myślą o mieszkańcach Wrocławia, jest wysokiej jakości i spełnia wszystkie normy określone w prawie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dokłada wszelkich starań, by stale podnosić jej jakość. W czasie procesu uzdatniania wody i jej dystrybucji jest ona wielokrotnie kontrolowana przez służby sanitarne i pracowników MPWiK. Aby jednak cieszyć się w pełni jej walorami smakowymi i jakością, warto też zadbać o właściwy stan instalacji w swoich domach i budynkach – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik MPWiK we Wrocławiu.

Na ulicy woda ze zdroju
We Wrocławiu znajduje się kilka ulicznych ujęć wody pitnej. Najlepiej rozpoznawalne są te, które MPWiK postawiło przed rozpoczęciem EURO 2012. Proste w formie, o kolorze szarym, opatrzone są logiem miasta i MPWiK. Znajdują się w miejscach często uczęszczanych przez przechodniów – na pl. Dominikańskim, pl. Solnym, ul. Oławskiej róg Świdnicka, pl. Grunwaldzkim, pl. Jana Pawła II, ul. Najświętszej Marii Panny, pl. Katedralnym. Dodatkowo w naszym mieście znajduje się kilkanaście historycznych zdrojów. Ważne jest by pamiętać, że wodę spożywać można jedynie z tych, które oznaczone są tabliczką „woda zdatna do picia”.

Zainteresuj się
Zainteresuj się drugim człowiekiem, podziel się kubkiem wody i wiedzą na temat właściwych zachowań w trakcie upałów. Dzięki temu gorące dni, zwłaszcza te spędzane w mieście, będą z pewnością mniej uciążliwe.

Kampania informacyjna „Kubek zimnej wody” organizowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego ma na celu przypomnienie mieszkańcom Wrocławia o potrzebie spożywania wody, zwłaszcza podczas letnich upałów. Promuje postawę zainteresowania osobami, które szczególnie narażone są na negatywne działanie wysokich temperatur. W trakcie trwania kampanii rozpowszechniane będą materiały edukacyjne dotyczące m.in. gospodarki wodnej organizmu człowieka.

Więcej na: http://www.facebook.com/kubekzimnejwodyPowrót do Aktualności →