Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zrób z nami budkę dla jerzyka!

Opublikowano w 26 marca 2015 przez admin

Data: 16.04
Miejsce: CRZ KRZYWY KOMIN
Cena: warsztaty bezpłatne

Dla jerzyków małych ptaków przypominających jaskółki, które są objęte całkowitą ochroną, największym zagrożeniem są remonty. Podczas procesów rewitalizacji miasta te małe przyjazne ptaszki są wypłaszane ze swoich kryjówek, przez co nie mają gdzie gniazdować. Jerzyki są jednymi z najszybszych europejskich ptaków, mogą osiągać nawet 200 km/godz. Ich zaletą jest również wyłapywanie owadów w tym komarów na osiedlach mieszkaniowych. Tam, gdzie występują jerzyki, nie ma problemu komarów i meszek. Para wychowująca młode potrafi, bowiem w ciągu doby upolować kilkadziesiąt tysięcy owadów!

Krzywy Komin postanowił pomoc tym małym pożytecznym ptakom i stworzyć im piękny dom w samym sercu Nadodrza.

Chcemy razem z Wami zbudować budki dla jerzyków i zapewnić, im bezpieczną przestrzeń do życia i rozwoju. Pierwszy etap to budowa budek dla jerzyków, u nas w pracowni rzemiosła, a następnie ich uroczyste montowanie wspólnie ze społecznością całego Nadodrza.

Jerzyk też zasługuje na własny dom! Pomożecie?

Jerzyk (Apus apus)  rodzina: jerzykowate
Długość ciała: 16-19 cm. Jerzyk jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatnoczarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie. W okresach głodu młode zapadają w odrętwienie umożliwiające oszczędzenie energii. Jerzyki mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi.Powrót do Aktualności →