Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Żywa Biblioteka 2016

Opublikowano w 9 czerwca 2016 przez admin

W dniach 10-11 czerwca w godz. 12.00- 20.00 odbędzie się dziewiętnasta edycja projektu Żywa Biblioteka. Do Mediateki [pl. Teatralny 5] będzie mógł przyjść każdy mieszkaniec Wrocławia i wypożyczyć na rozmowę przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej itp.

Aby odbyć taką rozmowę będzie musiał być zarejestrowany przez Bibliotekarzy – wolontariuszy, którzy po zapisaniu Czytelnika, wydadzą mu/jej kartę biblioteczną. Wypożyczenie może odbywać się tylko i wyłącznie na terenie oznaczonym przez organizatorów na terenie Mediateki, a rozmowa może trwać 30 minut.  Żywe Książki, które zaprosiliśmy w tym roku: Ateista, Były Więzień, Dziewczyna z Krymu, Feministka, Gej, Mama geja, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Os. Ciemnoskóra, Os. Głuchoniewidoma, Os. Która wyszła z uzależnienia, Os. Transseksualna, Para homoseksualna, Protestantka, Romka, Rosjanka, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik, Uchodźczyni, Ukrainiec, W-skers [aktywna osoba na wózku], Weganka, Żydówka.
Żywymi Książkami, które pojawią się po raz pierwszy będą: Freeganin i Osoba, która wyszła z anoreksji i bulimii.  Celem projektu Żywa Biblioteka jest wzrost świadomości i wiedzy Wrocławian na temat mniejszości kulturowych, religijnych, etnicznych, społecznych i innych oraz problemów, z jakimi spotykają się te osoby żyjąc we Wrocławiu. Celem spotkań podczas Żywej Biblioteki jest również kształtowanie wizerunku Wrocławia jako autentycznego miejsca spotkań, miejsca otwartego na Innych.  Przewidujemy uczestnictwo około 30 Żywych Książek i 10 wolontariuszy w roli Bibliotekarzy oraz odwiedziny ok. 300 mieszkańców Wrocławia. Doświadczenie ubiegłych lat pokazuje, że możemy liczyć na ponad 500 rozmów z Żywymi Książkami.

Działania towarzyszące Żywej Bibliotece:
10 i 11 czerwca – warsztaty “Żywa Biblioteka jako narzędzie edukacji międzykulturowej” dla nauczycieli i edukatorów.
10 i 11 czerwca – instalacja “BeAnother Lab” – niezwykłe doświadczeniu przygotowane przez kolektyw BeAnother Lab, który przyjedzie z Barcelony. Projekt polega na polegający na zastosowaniu technologii, która stymuluje użytkownika do odczuwania, jakby był w skórze drugiego człowieka. Doświadczenie to ma rozwijać empatię i prowadzić do nawiązania dialogu pomiedzy ludźmi różniącymi się od siebie pod wieloma względami. Wideo wyjaśniające jak to do tego dochodzi: https://vimeo.com/134470130

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Diversja w partnerstwie z Mediateka. Jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Odbywa się w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
www.zywabiblioteka.pl oraz https://www.facebook.com/ZywaBiblioteka/ Powrót do Aktualności →